Нашият блог

Защо трябва да свирим всеки ден

Здравейте приятели,
Знаете ли защо трябва да свирим всеки ден?

Обикновено ученикът изсвирва упражнението си два три пъти и решава, че вече го е разбрал и е готов да мине на следващото. Този начин на учене има само едно предимство – ако свирите по ноти, ще се научите да четете по-бързо ноти. Такова качество е много ценено, когато става въпрос за професионални музиканти. На тях им се налага доста често да свирят на „Прима виста“ (от пръв поглед), особено ако са корепетитори. Идва нов изпълнител от друг град или държава и след два дни има концерт, на който корепетиторът ще акомпанира на пианото. Няма време за разучаване на произведението, научаване наизуст. Той след два дни трябва да е готов за сценична изява. И това се случва доста често. Това го могат добрите професионалисти. Те са свирили години наред и всякакви похвати са им известни. Ще ви дам примар с добрия артист. Нали никой не мисли, че той се е научил да чете преди няколко дни!!! Значи ние четем цял живот. Започваме от първи клас, някои даже по-рано и цял живот четем. Но колко от вас биха били готови да излязат на сцената и да прочетат текст, който им е бил даден предния ден. А представете си това да са ноти.


Всекидневните упражнения.

Когато станахте ученици всеки ден четяхте и решавахте задачи. Колко време беше необходимо, за да се научите да четете гладко? Обикновено децата се научават да четат с разбиране към края на четвърти клас. Затова в пети клас имат толкова разказвателни предмети наведнъж. Но те все още не могат да четат гладко. За такова четене ще говорим към 7 – 8 клас. Значи 8 години!!! Да попитам за математиката – не е ли същото. За да решавате бързо и лесно задачи, вие сте решавали години наред едни и същи задачи.
Сега ще задам още един въпрос Защо не ядете веднъж в седмицата? Сядате и изяждате количеството за седмицата на едно хранене. Даже ще се нахраните с много по-малко.
Когато искате да направите мускулесто тяло и да го оформите по ваш вкус, колко пъти ходите във фитнеса? Веднъж на три месеца ли? Какво ще стане в този случай. Отивате веднъж на три месеца, стоите малко повечко, например 3 часа. Какъв ще е резултата? Ще направите плочки и мускули? Не, ще си навлечете неприятна мускулна треска, която ще ви тормози няколко дни, но друг ефект няма да има. Всичко изисква постоянство и време. Едно пиленце се излюпва за 21 дни. Ако бързате и счупите черупката преди това, няма да има пиленце, то няма да е готово.
Вземете художествената гимнастика. Знаете ли, че тези момичета стоят по 8 часа в залата и тренират усилено 6 месеца подред, за да излязат и да изиграят няколко съчетания по 3 минути? Ще кажете, че те са тренирани. Да тренирали са години наред, ден след ден, месец след месец.

Платете цената.
За да постигнем каквото и да е, се налага да платим съответната цена. Дали ще се лишим от едно нещо, за да постигнем друго или ще го купим с пари, винаги, всяко нещо има цена.
Такова е положението и със свиренето, пеенето, говоренето пред публика и всякакви други изяви. За да можете да свирите добре е необходимо освен на ниво мозък, всяко движение да е отработено, да е запаметено на подсъзнателно ниво. По-късно при други упражнения, това, което си научил ще ти помогне и ще трябва да учиш по-малко.
Например моя ученичка Ками, когато беше в шести клас ѝ беше много трудно да изпее една дума, не помня коя, с три съгласни една след друга, като сричката завършваше на гласна. Цял час упражнявахме по различни начини думата. Накрая детето се разплака, утешавахме се, работихме друго. Но тъй като тя е много упорита, другия час дойде с готова изработена дума. Сега тя е 10 ти клас. Мислите ли, че има проблеми с такива думи? Няма. Достатъчно е да ги повтори 2 – 3 пъти и готово. Тя има готов шаблон, който да приложи.


Инструменталистите имат етюди. Аз им казвам гимнастика за пръсти. Взема се един пасаж – гама, арпежи, акорди или нещо друго, което се среща често в художествената музика и от него се конструира цяло упражнение. Целта е този елемент да се усвои в различни позиции, с различни пръсти и когато се срещне в по-голяма творба, например соната или концерт, просто да се монтира на съответното място и да се продължи.

Изразителна, художестена музика
След като се разчете пиесата, тя се изработва изразително. Свиренето и пеенето не е просто поредица от музикални тонове. Ако беше така, то роботите щяха да правят най-хубавата музика, защото те, за разлика от хората никога не бъркат. Но не е така. Защото човекът умее така да изсвири или изпее музиката, че да ѝ даде душа. А това става когато се изработи художествено. Да се обединят тоновете във фрази и изречения. Да, в музиката говорим за музикални изречения. Тези изречения трябва да са част от цялостния музикален текст. Тогава музиката говори директно на подсъзнанието и внушава идеи и чувства. Всеки, щом чуе една музика може да каже какво настроение му внушава. Не може да обясни защо е така, но веднага чувства. Още от детската градина децата определят каква е музиката – весела или тъжна.

Колко време ми трябва, за да се науча да свиря
За да изсвирите нещо ви е необходим един час по музика. За духовите и струнните инструменти е по-трудно, защото първо трябва да се научите да правите звук, да звукоизвличате. Но на пианото или китарата, още първия час ще можете да изсвирите нещо, макар и съвсем елементарно. Но това не е достатъчно.
Длъжна съм да ви предупредя, че първият месец е най-трудно. През това време ученикът се нагажда към инструмента и инструмента се нагажда към него. Следват първите три месеца. Те са следващите по трудност. Ако издържите първата година, то тогава започвате да свирите малко по-разгърнати, по-големи, по-интересни неща. И след като сте свирили 3 години, вече може да се каже, че вие свирите на определен инструмент. Същото е с пеенето. Може да се каже, че сте овладял някаква степен в певческото изкуство, когато сте пяли поне 3 години. След третата година започва да се гради професионализма.
За да станете професионалист са ви необходими около 20 години учене.
Помните ли Орфей също е бил 20 години ученик в египетските пирамиди, след като вече е бил жрец. Мойсей 40 години прекарва като син на фараона, обучен за жрец, след това 40 години е в пустинята и чак след това повежда народа. Виждате, че обучението иска време.
Учиш математика в училище, в университета и чак тогава ставаш учител-професионалист.

По колко да свирим всеки ден
Да се върнем на нашата задача – свиренето всеки ден. Свирим всеки ден, като повтаряме едно и също упражнение. Днес ще работим едно или две произведения. Свирим ги, повтаряме, ако са ни казали работим тези части, които ни е посочил учителя. Останалите ги изсвирваме по 3 пъти. Първия път си ги припомняме, втория път ги свирим, третия път надграждаме за днес. Тях ги работим другия ден, като това, което сме правили днес, ще го свирим по-малко.
Колко да повтаряме? Мозъкът може да помни и да внимава за 5 + 2 неща. Може би по тази причина 7 повторения са необходими, за да има някакъв резултат. Ако искате да напреднете по-бързо вземете цифрата 21. Това е 7 х 3 пъти. Тогава резултатът е още по-виден.
Значи днес ще свирите едно или две неща по 21 пъти, а останалите по 3 пъти.
Колко пъти е необходимо да имаме урок в седмицата? Всеки ден. Много ученици от музикалните училища, за да имат добър резултат си вземат титори. Тъй като по програма имат само 2 часа седмично специален предмет, през другото време работят с друг частен учител, за да могат да насмогнат на високите изисквания и да свирят правилно. Не всеки обаче има финансовата възможност да работи с частен учител всеки ден. За любителите много добър вариант е 2 пъти седмично урок по инструмента или по пеене и 2 часа солфеж. През останалото време ученикът работи сам, прилежно, всеки ден така, все едно, че учителят е при него. Добър вариант е и 3 часа седмично урок по пеене или инструмент и 2 часа солфеж. Много хора ме питат какво е солфеж. Думата в България не е много позната. Това са часове по четене, пеене на ноти, запознаване с нотното писмо. Трябва да знаете, че всяка точка, чертичка по нотите, освен ако не е печатна грешка, има значение за изпълнението. Всеки знак по, над и под петолинието не е случайно там и казва нещо. Няма нито едно означение, което да няма съответния термин и определение.
Това е, ако искате да напреднете, сядайте прилежно и работете всеки ден.


В школата на Аз уча музика може да се запишете за следните предмети:
Пеене
• Пиано
• Китара
• Солфеж и теория на музиката
• Сценично поведение и майсторство
Блокфлейта
Акордеон
• Хармония
• Дирижиране
Може да работите над себе си с ментор Личностно развитие за премахване на страхове, блокажи, спиране на повтарящи се сценарии, изява на сцена пред публика, развитие на качества, планиране на успех в различни дейности, бизнес и други.
Часовете са индивидуални и групови. Организират се курсове по изброените предмети. Обучението е онлайн. Някои от индивидуалните часове може да се вземат на място.

VI Международен музикален виртуален конкурс “Аз уча музика” 2024

Най-старият в България международен музикален виртуален конкурс “Аз уча музика” става на 6 години.

VI Международен музикален виртуален конкурс "Аз уча музика" 2024 г

Тази година отново конкурсът се развива в положителна посока. Участниците са повече и в повече категории. Отделени са любителите от професионалистите, което прави конкуренцията по-справедлива и лоялна. има участници от Варна, София, Хасково, Ямбол, Велико Търново, Пловдив, Добрич, Бургас, Пещера, Елин Пелин, Левски, Добрич, Шумен, Плевен, Казанлък. Дезире живее в гр. Бургос Испания и участва в категория народно пеене. Все повече се вдига и нивото на изпълненията, те са още по-издържани, по-прецизни. Конкуренцията е много голяма. Има много изпълнения технично и художествено представени, което много затрудни журито.

Конкурсът “Аз уча музика” се явява най-старият виртуален конкурс в България се провежда още преди принудителното затваряне и приемането на този формат в категорията на музикалните конкурси. Първото издание беше през 2019 г. Въпреки, че и наградите би следвало да са виртуални, така както много конкурси правят, екипът изпраща предметни награди на тези, които са наградени, но нямат възможност да пътуват и да дойдат. След преценката на журито и присвояването на местата, наградените участници имат възможността да участват в Концерт на лауреатите на живо в Концертна зала на Радио Варна на 15.06.2024 г. от 11.00 ч. Тук те научават как са се класирали и получават своите награди. 

Тези, които не могат да участват в Концерта на лауреатите получават своите подаръци и награди по пощата.

Премиерата на Гала концерта на всички наградени е на другия ден, неделя, 16.06.2024 г. от 18.30 ч в You Tube, Facebook и в сайта “Аз уча музика”

Концертите

Жури

Наградени участници

Може да видите всеки участник като кликнете върху името или снимката на участника. По-надолу може да гласувате, кой да грабне наградата "Медийна звезда".

Може да гласувате от до 12.06.2024 г. Имайте предвид, че от един IP адрес може да се гласува само веднъж.

Гласувай за "Медийно звезда" на VI Международен музикален виртуален конкурс 2024 г.

  • Грета Иванова - Варна (47%, 2 002 Гласове)
  • Юлия Казакова - Варна (35%, 1 488 Гласове)
  • Далия Петкова - Левски (9%, 369 Гласове)
  • Валентина Костадинова - Ямбол (2%, 84 Гласове)
  • Квартет "Станеви" - Добрич (1%, 59 Гласове)
  • Никол Андонова - Ямбол (1%, 55 Гласове)
  • Бурак Бартан - Елин Пелин (1%, 52 Гласове)
  • Петя Минчева - Добрич (1%, 50 Гласове)
  • Калина Великова - Варна (1%, 40 Гласове)
  • Драгомир Мирчев - Хасково (1%, 33 Гласове)
  • Сияна Иванова - Варна (1%, 26 Гласове)
  • Дует Лъчезар и Ивайло Иванови - Русе (0%, 8 Гласове)
  • Деница-Ивана Камбурова - София (0%, 5 Гласове)
  • Самуил Георгиев - Русе (0%, 5 Гласове)
  • Миа Токавера и Дамян Беев - София (0%, 3 Гласове)
  • Гергана Иванова - Плевен (0%, 3 Гласове)
  • Радослав Якимов - Пещера (0%, 3 Гласове)
  • Евгения Димитрова - Варна (0%, 3 Гласове)
  • Мариян Аладжов - Варна (0%, 3 Гласове)
  • Дует Катерина Великова и Никола Николов - Русе (0%, 1 Гласове)
  • Камелия Василева - Варна (0%, 1 Гласове)
  • ДВГ "Нотни картички" - Русе (0%, 1 Гласове)
  • Преслава Каменова - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Дует Кристина и Мартина Младенови - Русе (0%, 0 Гласове)
  • Пламена Руева - Елин Пелин (0%, 0 Гласове)
  • Катрин Иванова - Елин Пелин (0%, 0 Гласове)
  • Любов Шелудко - Ямбол (0%, 0 Гласове)
  • Дезире Мирославова - Бургос, Испания (0%, 0 Гласове)
  • Алая Стефанова - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Николай Гавраилов - Варна (0%, 0 Гласове)

Общо гласували: 4 294

Зареждане ... Зареждане ...

“Добре дошла, Пролет” 2024 – IV Фестивал на изкуствата

Ако имаш талант, покажи го. Фестивалът е за всички възрасти, всички изкуства, за професионалисти, ученици, студенти и преподаватели.

"Добре дошла, Пролет!" 2024 г.
IV Фестивал на всички изкуства

Много успешно стартира и се проведе тазгодишното издание на фестивала “Добре дошла, Пролет” 2024 година. Запознайте се с участниците.

Всички новини от фестивала – нови участници,  концерти, подаръци, жури, любимец на публиката, награди – ще бъдат допълвани в тази статия, докато стигнем до последния ден.

Концертът

Любимец на публиката

Селекционното жури

Наградите

Эестивал на изкуствата "Добре дошла, Пролет!" 2024 Награди

Участници

Може да видите всяко представяне на участник като кликнете върху името или снимката му. По-надолу може да гласувате, кой да грабне наградата "Любимец на публиката".

Може да гласувате до 25.03.2024 г. Имайте предвид, че от един IP адрес може да се гласува само веднъж.

Гласувай за "Любимец на публиката" на IV Фестивал на изкуствата "Добре дошла, Пролет" 2024 г.

  • Златомир Зафиров - Ямбол (36%, 95 Гласове)
  • Виктория Асенова - Ловеч (22%, 59 Гласове)
  • Самуил Георгиев - Варна (15%, 40 Гласове)
  • Гергана Иванова - Плевен (13%, 35 Гласове)
  • Марко Коцевски - Ямбол (3%, 9 Гласове)
  • Радосвета Пенчева София (3%, 7 Гласове)
  • Мине Исмаил Пловдив (3%, 7 Гласове)
  • Радослав Якимов - Пещера (1%, 3 Гласове)
  • Дезире Мирославова - Бургос (1%, 2 Гласове)
  • Камелия Василева - Варна (1%, 2 Гласове)
  • Катрин Иванова - Елин Пелин (0%, 1 Гласове)
  • ВГ "Щастливци" Лакатник (0%, 1 Гласове)
  • Марко Марков Елин Пелин (0%, 1 Гласове)
  • Група за актьорско майсторство "Talents Factory" - Божурище (0%, 1 Гласове)
  • Любка Тодорова Ямбол (0%, 0 Гласове)
  • Ирина Димитрова Варна (0%, 0 Гласове)

Общо гласували: 263

Зареждане ... Зареждане ...

Отзиви за фестивала

Ирина Димитрова

Пролетта на сцената

Какво прави фестивала “Добре дошла, Пролет” толкова специален и уникален?

Какво прави фестивала “Добре дошла, Пролет” толкова специален и уникален?

Цел на фестивала

Целта на фестивала е да се даде възможност за изява на талантливи хора. Той няма конкурсен характер, което е много ценно по отношение на това, че много деца и възрастни правят изкуство не като професия, а като хоби, а нямат поле, на което да покажат своите постижения. Други са започнали от скоро, научили са своите произведения, представят ги добре и искат да покажат какво са постигнали. Тук е мястото и на тези, които са напреднали много и могат да покажат своите постижения. Разрешено е видео и аудио обработката на клиповете, с цел по-добро представяне. Точно това е предимство на липсата на конкурсен характер. 

Изкуства, които могат да бъдат представени

По отношение на изкуството, няма ограничения – всичко, което носи красота може да се представи на нашия фестивал.  Пейте, танцувайте, свирете, рисувайте, правете фокуси и каквото можете. Могат да участват – певци, инструменталисти, художници, артисти, композитори, писатели, танцьори, цирково изкуство, майстори на занаяти, художествена гимнастика и други спортове.

Възрастови групи

Няма ограничение по отношение на възрастта – защото творчеството е присъщо на всички – малки и големи. Повечето фестивали са за млади хора – това е много добре, но има много хора на по-голяма възраст, които продължават активна творческа дейност. Ето тук е мястото, където могат да се изявят. 

Всъщност има едно ограничение – иска се да се спазва добрия тон.

Тематиката

Желателно е тематиката да бъде подходяща за обявените празници, но ако нямате изпълнение на тези теми, може да представите друго. Всичко, което е с положителна тематика е добре дошло, така че и по отношение на тематиката имате пълната свобода за изразяване.

Технически изисквания

Изисквания към материалите: записите да са с високо качество, ако са направени с телефон или таблет, нека да е със задната камера. Не само, защото качеството е по-високо, но и защото при запис с предната камера образът е огледален. Много странно изглежда при свирене обръщането на ръцете. Може да участвате с обработени видеа – тъй като характерът на фестивала е изява, а не конкуранция. Когато музикантите решат да участват в конкурса, който организираме, тогава е строго забранено всякаква обработка на записа.

Онлайн формат на събитието

Фестивалът е онлайн – това дава възможност за участие на хора от цялото земно кълбо, без да е необходимо да пътуват, да търсят начини за настаняване и нощувки. Това спестява време, средства и нерви.

Предимствата на записа

Участието със запис е също много удобно, тъй като не всеки е готов още да излезе на сцената и да се срещне очи в очи с публиката. Нали не всеки ще стане велик изпълнител. Много от вас се занимават с изкуство, за да задоволят поривите на душата си. И все пак е хубаво да се сподели с другите това, коато сме направили, нали? Може да записвате толкова пъти, колкото ви е необходимо, докато получите желания резултот. В същото време изпълнението на сцената е едно единствено. Не дай си Боже нещо да се случи например с техниката.

Егапи на фестивала

За да не хабите средства са въведени етапи на фестивала. Първият има за цел да види и отбере изпълнителите. Етапи на фестивала. Първият етап е преглед на документите и изпълнение на запис. Този запис може да не е същия, с който ще участвате във фестивала. Той има за цел да представи изпълнителя. Тъй като има време и сега се учат новите неща, записът може да бъде сменен срока даден на сайта.  който после може да бъде сменен. Целта е да се види нивото на изпълнение.

Какви документи са необходими за първия етап?

  1. Заявка за участие
  2. Снимка на участника
  3. Снимка на преподавателя
  4. Видеовизитка на участника – линк за сваляне
  5. Изпълнение – линк за сваляне
  6. Платена такса за обработване на документи
  7. За пространствените изкуства – живопис, скулптура, занаяти – се представят няколко произведения, които ще се покажат като слайдшоу.

Срокът за подаване на всички документи е 10.03.2024 г.

Одобрените кандидати заплащат такса участие до 15.03.2024 г.

Къде ще се излъчи фестивала

Ще има премиера в ю туб и фейсбук, както и на страницата на сайта.

Дава се гласност на изпълнителите, на художествените ръководители, на институциите, които са изпратили участниците. Изпълненията се въртят през годината в социалните медии.

Всички участници получават награди – медали, купи, грамоти и подаръци.

Очакваме ви като участници в четвъртото издание на фестивала.

III Международен рождественски фестивал на изкуствата 2023 г.

Третият Рождественски фестивал започна

III Международен рождественски фестивал на изкуствата 2023 г

Ето, че отново наближават коледните празници и всички ние се готвим да се заредим с добро настроение  и да се изявим.  Така е и този година. Все повече градове се включват в надпреварата за местата: Варна, София, Костенец, Ямбол, Ситово, Велико Търново, Пловдив, Бургас, Асеновград, Елин Пелин, Дебелец, Русе, Плевен. Все повече се вдига и нивото на изпълненията, те са още по-издържани, по-прецизни.

Участници

Може да видите всяко изпълнение като кликнете върху името или снимката на участника. По-надолу може да гласувате, кой да грабне наградата "Любимецът на Дядо Коледа".

Може да гласувате до 18.12.2023 г. Имайте предвид, че от един IP адрес може да се гласува само веднъж.

Гласувай за Любимец на Дядо Коледа на Рождественския фестивал на изкуствата 2023 г.

  • Радослав Якимов Пещера (40%, 100 Гласове)
  • ДВГ "Мики Маус" Костенец (31%, 78 Гласове)
  • Самуил Георгиев Варна (15%, 38 Гласове)
  • Валентина Костадинова Ямбол (5%, 13 Гласове)
  • ЖФГ "Ситовски снахи 2010" Ситово (3%, 8 Гласове)
  • Боян Григоров Варна (1%, 3 Гласове)
  • Дует Дарина Иванова и Красимира Стоева Ситово (1%, 2 Гласове)
  • ЖФГ "Ситовски снахи" Ситово (0%, 1 Гласове)
  • Квартет "Ситовски славей" Ситово (0%, 1 Гласове)
  • Ирина Димитрова Варна (0%, 1 Гласове)
  • Златка Андонова Асеновград (0%, 1 Гласове)
  • Димана Рашева Варна (0%, 1 Гласове)
  • Катрин Иванова Елин Пелин (0%, 1 Гласове)
  • Камелия Василева Варна (0%, 0 Гласове)
  • Бурак Бартан Елин Пелин (0%, 0 Гласове)
  • Пламена Руева Елин Пелин (0%, 0 Гласове)
  • Мария Иванова и Ивайло Иванов Русе (0%, 0 Гласове)
  • Николай Божанов Русе (0%, 0 Гласове)
  • ДВГ "Нотни картинки" Русе (0%, 0 Гласове)
  • Моника Андонова Асеновград (0%, 0 Гласове)
  • Веселина Желязкова Бургас (0%, 0 Гласове)
  • Анна Коева и Ирина Димитрова Варна (0%, 0 Гласове)
  • Трио Алипия, Анна и Олга Коеви Варна (0%, 0 Гласове)
  • Виктор Митров Костенец (0%, 0 Гласове)
  • ДВГ "Блясък" Костенец (0%, 0 Гласове)
  • Божидара Алесандрова Костенец (0%, 0 Гласове)
  • Атанаска Ченева Ситово (0%, 0 Гласове)
  • Дует "Магия" Ситово (0%, 0 Гласове)
  • Сиана Ангелова Ямбол (0%, 0 Гласове)
  • Доротея Иванова Варна (0%, 0 Гласове)
  • Гергана Иванова Плевен (0%, 0 Гласове)

Общо гласували: 215

Зареждане ... Зареждане ...

Добрите отношения учител-ученик в преподавателската работа

Затова родителите избират не само училище, но и учител за децата си и се надяват на неговото добро влияние върху тях като личности.

В България преди години е имало три много уважавани личности – кмета, даскала и попа.
Сега ще си поговорим за даскала, човекът, който е давал образование на децата. А образованието върви ръка за ръка с възпитанието и примера. Затова родителите избират не само училище, но и учител за децата си и се надяват на неговото добро влияние върху тях като личности.

Сега искам да ви споделя, защо лично аз предпочитам да се държа добре с хората около мен. Ето 8 причини за такова поведение.

  1. За да не се излагам.
    Представяте ли си, ако започна да се държа неприлично, какво ще си помислите? Първата ви мисъл ще е, че се излагам
  2. Освен че ще изложа себе си, ще изложа своите родители.
    Децата имитират майка си и баща си. Ако аз се държа лошо, това означава, че и те са такива.
  3. Ще изложа своите деца и внуци.
    Какво ще се помислят приятели им за тях, ако майка им се излага.
  4. За да не излагам своите учители.
    Те са ме учили на добри отношения между хората.
  5. За да не излагам своите ученици.
    Какво ще си кажат за тях, ако имат учител, който се държи неприлично?
  6. За да се чувствам добре.
    Когато се разбирам с хората на мен ми е добре. Вие как се чувствате, ако се карате с някого и си разменяте обиди и как се чувствате, ако се разбирате и помагате?
  7. Мога да кажа всичко, което мисля, без да обиждам и наранявам.
    Това ми дава свобода да се изкажа, да споделя, как се чувствам и какво ме вълнува и да получа разбирателство. За тази цел е много полезно да имате богат речник, а той се попълва, когато четете много книги. Четете.
  8. Не съм длъжна да се държа добре. Никой не може да ме застави. Аз избирам това свое поведение съвсем осъзнато и преднамерено, за да живея в един по добър свят.
    Ако търсите учител по музика за своето дете или за вас, ако искате да учите пеене или свирене на пиано, китара, блокфлейта, искате добро отношение и уважение при това при учител с доказани постижения в преподавателското изкуство, обадете се и поискайте безплатна консултация.
    Запишете се на курс до края на юли с 20% по-ниска цена за първия месец.

Ирина Димитрова

V Конкурс “Аз уча музика” 2023

Най-старият в България международен музикален виртуален конкурс “Аз уча музика” става на 5 години.

V Международен музикален виртуален конкурс "Аз уча музика" 2023 г

Стана традиция всяко следващо издание на конкурса да е все по-обхватно и по-мащабно. Така е и този година, когато честваме първия юбилей. Все повече градове се включват в надпреварата за местата: Варна, София, Костенец, Хасково, Ямбол, Ситово, Велико Търново, Габрово, Пловдив, Добрич, Бургас, Асеновград, Елин Пелин, Левски, Стара Загора, Казанлък, Дебелец, Шумен, Плевен, Казанлък. Все повече се вдига и нивото на изпълненията, те са още по-издържани, по-прецизни. Конкуренцията е много голяма. Има много изпълнения технично и художествено представени, което много затрудни журито.

Конкурсът “Аз уча музика” се явява най-старият виртуален конкурс в страната. Въпреки, че и наградите би следвало са виртуални, така както много конкурси правят, екипът изпраща предметни награди на тези, които са наградени, но нямат възможност да пътуват и да дойдат на Концерт на лауреатите. Тези, които участват в този концерт, получават наградите си на място. Това прави участието в него още по-привлекателно.

Участници

Може да видите всяко изпълнение като кликнете върху името или снимката на участника. По-надолу може да гласувате, кой да грабне наградата "Медийна звезда".

Може да гласувате до 18.06.2023 г. Имайте предвид, че от един IP адрес може да се гласува само веднъж.

Гласувай за Медийна звезда на V Международен конкурс "Аз уча музика"

  • Филип Тодоров (53%, 923 Гласове)
  • Далия Петкова (24%, 417 Гласове)
  • Невин Халил (9%, 156 Гласове)
  • ДВГ "Блясък" (3%, 55 Гласове)
  • Даниел Колев (3%, 50 Гласове)
  • Стефан Станев (1%, 25 Гласове)
  • Божидара Ал Самра (1%, 23 Гласове)
  • Филип Станев (1%, 18 Гласове)
  • Дует "Сияние" (1%, 16 Гласове)
  • Мария-Магдалена Войнова (1%, 13 Гласове)
  • Виктор Митров (1%, 11 Гласове)
  • Ана-Мария Иванова (0%, 8 Гласове)
  • София Ненкова (0%, 8 Гласове)
  • Атанаска Ченева (0%, 2 Гласове)
  • Ана-Мария Атанасова (0%, 2 Гласове)
  • Гергана Иванова (0%, 1 Гласове)
  • Александра Петкова (0%, 1 Гласове)
  • Златка Андонова (0%, 1 Гласове)
  • ДВГ "Мики Маус" (0%, 1 Гласове)
  • Драгомир Мирчев (0%, 1 Гласове)
  • Евгения Димитрова (0%, 1 Гласове)
  • Камелия Василева (0%, 1 Гласове)
  • Калина Тонева (0%, 1 Гласове)
  • Никола Пенчев (0%, 1 Гласове)
  • Свилен Тодоров (0%, 0 Гласове)
  • Петя Йорданова (0%, 0 Гласове)
  • Анабел Тончева (0%, 0 Гласове)
  • Буран Бартан (0%, 0 Гласове)
  • Евангелина Шлапак (0%, 0 Гласове)
  • Вяра Койнова (0%, 0 Гласове)
  • Себастиян Гшайдер (0%, 0 Гласове)
  • Божидара Александрова (0%, 0 Гласове)
  • Дует "Магия" (0%, 0 Гласове)
  • ЖФГ "Ситовски снахи" (0%, 0 Гласове)
  • Александър Момински (0%, 0 Гласове)
  • Пламена Руева (0%, 0 Гласове)
  • Никол Тодорова (0%, 0 Гласове)
  • Димана Рашева (0%, 0 Гласове)
  • Елена Желева (0%, 0 Гласове)
  • Калина Великова (0%, 0 Гласове)
  • Божидар Ангелов (0%, 0 Гласове)
  • Доротея Иванова (0%, 0 Гласове)

Общо гласували: 1 736

Зареждане ... Зареждане ...

Как да приложим код за отстъпка

Като част от подаръците на участниците във фестивалите и конкурса на сайта “Аз уча музика” са ваучерите за отстъпка. Поради постъпилите въпроси как да се приложат е и настоящата статия.

За да приложите код за отстъпка е необходимо да направите следните действия:

  1. Влезте в сайта и си изберете продукти, които да закупите.
  2. Ако има възможност за избор на вариант от продукта – посочете от падащото меню кой си избирате.
  3. Натискате бутонът Купи
  4. Следва – Преглед на количката
  5. В полето Код за отстъпка попълнете вашия код
  6. Натиснете – Прилагане на промокод. Крайната сума трябва да се намали със сумата или процента на отстъпка от цената.
  7. Натискаме – Приключване на поръчката
  8. Попълвате данните и избирате начин на плащане. Ако изберете банков превод ще ви се изпрати имейл с банковата сметка. Ще получите вашите продукти и фактура за покупката след като мине плащането, Ако платите с карта, то ще получите продуктите (ако са дигитални) веднага, ако са физически – ще ви бъдат изпратени.
  9. На последния екран натискаме бутон – Поръчване.

Готово. Вие направихте своята поръчка и приложихте Промо кода. Поздравления.

Ирина Димитрова

Добре дошла, Пролет 2023 – III Фестивал на изкуствата

Ако имаш толонт, пакожи го. Фестивалът е за всички възрасти, всички изкуства, за професионалисти, ученици, студенти и преподаватели.

Добре дошла, Пролет! 2023 г.
III Фестивал на всички изкуства

Много успешно стартира тазгодишното издание на фестивала “Добре дошла, Пролет” 2023 година. Запознайте се с участниците.

Те са 115 и се изявиха в областта на музикалното, танцовото и театралното изкуство. Представители има от Варна, Ямбол, Божурище, Монтана, Костенец, София, Харманли, Елин Пелин, Пловдив, Несебър, Харков – Украйна.

Премиера на 30.03.2023 г.

Премиера на 31.03.2023 г.

Премиера на 01.04.2023 г.

Жури

Вагради - Фестивал Добре дошла, Пролет 2023

Подаръците

Любимец на публиката Пролет 2023

Участници

Може да видите всяко изпълнение като кликнете върху името или снимката на участника. По-надолу може да гласувате, кой да грабне наградата "Любимец на публиката".

Може да гласувате до 28.03.2023 г. Имайте предвид, че от един IP адрес може да се гласува само веднъж.

Гласувай за "Любимец на публиката" на III Фестивал на изкуствата "Добре дошла, Пролет" 2023 г.

  • ДВГ Мики Маус - Костенец (31%, 427 Гласове)
  • Християна Паскалева - Несебър (29%, 410 Гласове)
  • Калина Великова - Варна (8%, 105 Гласове)
  • Бурак Бартан - Елин Пелин (6%, 86 Гласове)
  • Мария-Магдалена Войнова - Костенец (5%, 63 Гласове)
  • Деница Георгиева - Ямбол (4%, 56 Гласове)
  • ДВГ "Блясък" - Костенец (3%, 44 Гласове)
  • Студио за класически балет "Тиара" - София (3%, 37 Гласове)
  • Даяна Манолова - Кърджали (2%, 33 Гласове)
  • Бисера Стойкова - Несебър (2%, 30 Гласове)
  • Дея Попова - Несебър (1%, 20 Гласове)
  • Виктор Митров - Костенец (1%, 15 Гласове)
  • Симона Зубева - Костенец (1%, 10 Гласове)
  • Лора Димитрова - Пловдив (1%, 9 Гласове)
  • Алипия Коева - Варна (1%, 7 Гласове)
  • Андриана Петкова - Варна (0%, 6 Гласове)
  • Анна-Елеонора Коева - Варна (0%, 6 Гласове)
  • Доника Славова - Бургас (0%, 5 Гласове)
  • СОУ "Неофит Бозвели" - Варна (0%, 5 Гласове)
  • Александър Славчев - Елин Пелин (0%, 3 Гласове)
  • Димитрина Войнова - Варна (0%, 2 Гласове)
  • Дария Божанова - Пловдив (0%, 2 Гласове)
  • Гергана Тодорова - Несебър (0%, 2 Гласове)
  • Камелия Василева - Варна (0%, 1 Гласове)
  • Доротея Иванова - Варна (0%, 1 Гласове)
  • Свилен Тодоров - Варна (0%, 1 Гласове)
  • Борислав Борисов - Харманли (0%, 1 Гласове)
  • Ясен Лалов - Монтана (0%, 1 Гласове)
  • Fairy Dance - Божурище (0%, 1 Гласове)
  • Алая Стефанова - Варна (0%, 1 Гласове)
  • ВГ "Вазовци" - Харманли (0%, 1 Гласове)
  • Карина Неделчева - Варна (0%, 1 Гласове)
  • Катерина Полякова - Варна - Харков (0%, 0 Гласове)
  • Talents Factory - Божурище (0%, 0 Гласове)
  • Валери Телкийски - Пловдив (0%, 0 Гласове)
  • Самуил Георгиев - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Радосвета Пенчева - София (0%, 0 Гласове)
  • Виктория Стефанова - София (0%, 0 Гласове)
  • Евгения Димитрова - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Соня Райчева - Елин Пелин (0%, 0 Гласове)
  • Ана-Мария Атанасова - Варна (0%, 0 Гласове)

Общо гласували: 1 367

Зареждане ... Зареждане ...

Отзиви за фестивала

Ирина Димитрова

Кога да запиша детето на музика?

Коя е най-подходящата възраст за детето, когато да започне да учи музика?

Кога да запиша детето на музика?

Всъщност занятията с музика започват далеч преди това. Още в утробата детето чува и може да му се пуска подходяща музика. Има достатъчно изследвания, които показват как различната музика влияе на плода. На 16-18 тата седмица в утробата бебето чува първия звук. На 24 седмици бебето си обръща главата, към звука. Нероденото бебе разпознава гласа на майка си, родния език, някои думи и рими.

След раждането знаем, колко емоционално и бурно реагират децата на музиката. Те клатят тела и глави, танцуват с ръце, като с възрастта, тези движения стават все по-определени и изработени. Затова е много важно да се подбира подходяща музика за аудио фон на зародиша, бебето и детето. Още през първите месеци и години може да се правят целенасочени занятия с музика от родителите или в група със специалист.

Музикалното образование на малките деца.

Сега обаче ще говорим за целенасочено обучение по музикален инструмент или пеене – уроци. Счита се, че най-добрата възраст, в която детето да започне да учи музикален инструмент е между 4 и 7 години. Това е възрастта, когато ръцете са достатъчно големи и укрепнали, психиката е готова за редовни занятия, като в същото време детето има възможност да разбере това, което трябва да се прави.

До 4 години заниманията с музика се осъществяват с присъствието и участието на родител. Това са много често групови занимания, включващи танци, говор, ритмични упражнения с музикални инструменти, пляскане, щракане с пръсти и други интересни похвати за извличане на звуци и тонове. Имат за цел да обърнат внимание и натрупат слухов и практически опит за околния свят и по-специално – света на звуците, както и да поставят основи за по-нататъшно обучение.

Влияние на ранното музикално образование върху развитието на мозъка на детето.

Изследвания на немски специалисти показват, че ранните занимания с музика променят структурата на мозъка, като тези промени се задържат за цял живот. Подобно нещо е и с двуезичните деца, тези на които от рождението се говори на два езика. Тези деца отговарят на езика, на който ги питат без да се замислят. При тях двата езика правят един езиков център в мозъка, който остава през целия живот и всеки нов език се помещава там – при другите, докато децата, които започват за учат втори език по-късно имат един център за майчиния език и друг мозъчен център за останалите езици. Това разположение се запазва до края на живота. Ясно е, че асоциативните връзки между отделните езици в първия случай са много по-близки и бързи.

Подобна промяна се наблюдава в мозъка на деца, които започват да свирят от 4 годишна възраст.

Практиката в България

В България повечето музикални педагози избягват индивидуални занятия с деца до 6 годишна възраст, считайки ги за много малки. Аз лично съм наблюдавала отлично интониращи 3 годишни малчугани, готови за сценична изява.

Възрастта между 4 и 6 години е подходяща за тези деца, които имат вече стабилно внимание и могат да се съсредоточават 15 мин. Подходящи за тази възраст са инструменти, които не е необходимо да се вдигат и носят – пиано, ударни инструменти. Най-подходяща за тази възраст се оказва блокфлейтата. Тя е лека, малка, лесна за звукоизвличане и на нея много лесно се засвирват детски песни и мелодии. Счита се, че това е най-лесният за начални занимания с музика инструмент. Затова този инструмент е толкова разпространен в Западна Европа. Много страни я използват в часовете по музика редовно.

В нашата школа има ученик китарист, който свири от 5 годишен на китара и се справя много добре. За него беше поръчана малка китара, която да му е удобна за свирене. Счита се, че блокфлейтата е най-лесният музикален инструмент за свирене. Затова и тя се препоръчва като първия за малки деца.

На 7 години повечето деца са готови да започнат сериозно уроци по музикален предмет – инструмент или пеене. Това е възрастта, когато може да се въведе и нотното писмо и детето е узряло за него. Подходящи за тази възраст са отново блокфлейтата, пианото и клавишните инструменти, цигулката,  китарата, ударните инструменти.

Духовите инструменти е подходящо да се въведат на 11 – 12 годишна възраст предвид развитието на белите дробове, необходимостта от обем на вдишвания въздух, както и това, че инструментът се носи на ръце. Това е и времето за започване на сериозни занимания с акордеон. Същият изисква здрави мускули на гърба.

Разбира се тези граници са условни и зависят от развитието и физиката на детето. Едно едро и здраво дете може да започне да свири на духов инструмент по-рано.

Разбира се всеки може да започне да учи музикален инструмент или пеене в която и да е възраст. Аз имам ученици и на 54 години. Разликата е в това, че ако искаме детето да стане професионалист – то тогава е необходимо да започне максимално рано. Въпреки че на пръв поглед възрастния или по-голямото дете вървят по-бързо, след време този растеж се забавя, докато при малкото дете обратно – натрупването в ранна възраст му дава след време значителна преднина.

Кога е пределната възраст за започване на занимания с музика?

Ами, няма такава. Независимо от възрастта, човек може да започне да пее или да свири на музикален инструмент и да върви със собствените си темпове на развитие.

Как да разбера, че детето е готово за занятия с музика?

Друго важно условие е, детето да е готово, да желае да свири или пее. Наблюдавайте го. То ще се изяви в къщи като си пее, тананика, тропа по чинии, тенджери, измисля си различни интересни звуци от околните предмети и се заслушва в тях, казва че иска да може да свири. Това е точният момент да започнете да търсите учител. Ако изчакате година или две, този порив прегаря и тогава даже и да го запишете на уроци, може детето да ходи с нежелание, да не иска да работи в къщи и да напредва бавно.


Сигурно тези и други въпроси ви вълнуват по отношение на музикалното обучение.

Сайтът “Аз уча музика” организира следните курсове:

Сценично поведение – подходящ е за оратори, певци, артисти. За да станеш звезда е необходимо не само талант, но и познания за това какво да правим и как да се държим на сцената така, че публиката да ни хареса.

Курс за подготовка за кандидатстване с музика – Учителят по музика в училище няма задачата да подготвя учениците си така, както го прави учителят по математика или български език. Това е така, защото материалът, който се изучава в училище няма нищо общо с това, което се изисква на изпитите по музика. Необходима е специална професионална подготовка, за да можете да се преборите.

Курс по китара за начинаещи

Курс по блокфлейта за начинаещи

Ролята на учителя

Много е важно да се намери подходящ учител. Попитайте, потърсете, прочетете отзиви, ако търсете в интернет. Поговорете с учителя и тогава вземете решение. Връзките, които се формират в процеса на обучение влияят на детето и в психологически план. То ще работи с този човек години и трябва двете личности да са съвместими, за има уважение и толерантност.

Ако имате въпроси, запишете се на безплатна консултация, относно развитието на вашето дете. Може да се запишете и по телефона: 0885 701221

Вижте условията в школата и изберете предмет.

Ирина Димитрова

12 Предимства на обучението по музика онлайн

Предимства на онлайн уроците и курсовете по музика

Напредъкът на технологиите позволява да използваме много рационално техните блага. За предимствата на уроците на живо, очи в очи няма да говорим. Те са ясни. Да видим как стоят нещата с уроците в пространството на интернета, какви са предимствата на уроците онлайн.

Какво е необходимо?

Първо да уточним, какво е необходимо за такива уроци? Необходимо е добра интернет връзка, компютър и инструмент на който ще свириш. Инструментът за певците не е задължителен, въпреки че един кийборд помага много. Желателно е уеб камера, микрофон и говорители, но не са задължителни. Просто с тях връзката е по-добра, звукът по-ясен. Ако нямаш тези устройства, можеш с успех да използваш вградените на лаптопа. И това е. Готов си за обучение.

12 Предимства на онлайн обучението по музика

Да видим предимствата на уроците по музика онлайн.

  1. Този чудесен интернет ни позволява да бъдем в контакт с целия свят. Няма ограничения за разстояние. Искаш ли, можеш да имаш ученици от другия край на света. Ако си ученик, може да си намериш учител от всяка точка на Земята. Никой не те спира. Особено ако владееш чужди езици, то диапазонът ти се разширява. Ето аз например имам ученици от Италия, Испания,              Англия, Белгия и Германия.

2. Използваме удобството на дома.

Всеки се чувства най-добре в уюта на своето жилище. Това е валидно не само за хората, но и за животните. Човек се чувства не само по-удобно, той е по-спокоен и освободен. Това дава по-големи възможности за разбиране и развитие.

3. Урокът може да се запише.

Това е голямо удобство, защото може да се повтори толкова пъти, колкото е необходимо. Не е задължително да се върти от край до край. Може да се повтори само там, където не е ясно.

4. Когато ученикът е болен.

Ако не е на легло, а само неразположен урокът може да се проведе без това да застрашава здравето на преподавателя. Знаем че голяма роля за успехът е периодичността и постоянството. По този начин няма да има прекъсване в развитието на ученика.

5. Когато учителят е болен.

Да видим този вариант. Тогава всички ученици остават без уроци, поради опасността да се разнесе болестта. Ако обаче уроците са онлайн и учителят не е на легло, то тогава няма никаква пречка за провеждане на занятията.

6. Предимство е пестенето на време.

Освен в случаите, когато живеете до школата, на вас ви се налага да изминете определено разстояние. А ако държите на определен учител, то тогава това разстояние  може да е доста голямо. Уроците онлайн ви пестят време за придвижване.

7. Пестите от транспорт.

Разстоянието, което трябва да минавате поне два пъти седмично до и от школата изисква средства, независимо дали ще пътувате с кола или с градския транспорт.

8. Ако живеете в малък град или село

Може би единственият добър вариант за обучение си остава урокът онлайн. Това позволява да се развивате, независимо от местоположението си.

9. Ако смените мястото, на което живеете

Ще ви се наложи да смените учителя, ако ходите на място. Колкото и да ви харесва неговото обучение, единственият изход да го запазите е да минете на уроци онлайн. Аз имам случаи, когато мои ученици се местят да живеят или учат в други градове и запазват часовете си при мен, като работим онлайн.

10. Когато времето навън е ужасно

За вас няма да има значение какъв на цвят е снегът, който вали. Вие сте на топло и учите с удоволствие. Не е необходимо някой да се облича, да се подгрява кола, да се рине сняг и т.н.

11. По-лесно се намира общо време в което да се проведе урокът

Точно поради факта, че се пести от времето за придвижване.

12. Неограничен брой ученици

Онлайн се провеждат успешно и курсове, на които могат да присъстват неограничен брой ученици, стига платформата, която се използва за обучение да го позволява.

 Много популярни станаха в последно време живите предавания, които също се използват са семинари, обучения, уъркшопи и др. Би трябвало тези причини да са достатъчни, за да погледнете на обучението по музика онлайн с други очи. 

А как се провеждат уроци по музика онлайн ще ви споделя друг път. Следете публикациите.

Ирина Димитрова

Наградите на Рождественския фестивал 2022 г.

Наградите отпътуваха към участниците. Всеки получи медал, грамота – за участниците, преподовотелите и институциите, сувенирен подарък и печатни материали. Големите групи имат купи. За всички участници има отново маучери за покупка. Публикацията е готова и очаква вашето мнения за това, кой е най-добър претендент за титлата “Любимец на публиката”. Гледайте изпълненията и гласувайте. Дайте вашето компетентно мнение. Гласунайте до 20.12.2022 г.

Остава на Коледа да се настаним пред телевизорите, да включим YоuTube или Фейсбук. Може да гледате концерта и направо в сайта и да празнуваме заедно! Участниците са великолепни. Всички се представят много добре. Предстоят празници и нека те да са хубави и спокойни.

Ирина Димитрова

Заповядайте довечера, петък, 16.12. от 18 часа в зала 2 на Нар. читалище “Елин Пелин 1896”, гр. Елин Пелин на Коледна продукция. Свирят малките пианисти от класа по пиано. А на снимката са наградите на петте деца от класа, участвали в Рождественски фестивал, организиран от “Аз уча музика”, гр. Варна, който ще бъде излъчен на 25.12.от 18.30 часа в You Tube

Втори международен рождественски фестивал на изкуствата 2022

Втори международен рождественски фестивал 2022 г

II International Christmas Festival of all Arts 2022

Вторият рождественски фестивал на всички изкуства ще се излъчи на 25.12.2022 г. от 18.30 ч. на живо във фейсбук страницата „Аз уча музика“, както и в YouTube. Може да го гледате и на страницата на фестивала в сайта „Аз уча музика“.

Кандидатите са от цяла България – Варна, София, Пловдив, Благоевград, Шумен, Бургас, Елин Пелин, Брестовица, Стамболийски. Има представител и на гр. Одеса Украйна.

Повечето са ученици от начални, основни и гимназиални училища. Преобладават музикантите, особено пианистите, но ще срещнем още блокфлейта, китара, акордеон и поп и джез и народно пеене. Най атрактивно е участието на сем. Драгневи от гр. Варна – кавал, тъпан, цигулка и тамбура, които свирят и пеят край камината.

Някои от участниците се явяват за втори, трети даже и четвърти път на събития на „Аз уча музика“. Може би това се дължи на доброто отношение, уважение и подаръците, които получават. Това са Камелия Василева, Вяра Койнова, Никола Динев, учениците от ОУ „Иван Вазов“  Горна Оряховица, Пламена Руева, Кристина Кръстева, Рая Кайнарова, Дари Кайнарова, Богомил Владимиров, Момчил Луканов, Памела Грозева, Мария Кабадова.

Много интересно е участието на Образователен център „Студио S“ от София, където може да се изучават разнообразни предмети. Те се представиха със картини на ученици и на трима преподаватели.

Някои от преподавателите изпращат за втори, трети и четвърти път свои възпитаници като Бинка Георгиева – клавирен педагог и диригент, Виолета Величкова – клавирен педагог и диригент, Стела Акиванова – учител по музика и диригент, Марина Рашева – клавирен педагог, учител по музика и композитор, Деница Йорданова – вокален педагог, Ирина Димитрова – композитор, диригент, музикален педагог и изпълнител, Янка Димитрова – Вокален педагог, Валентина Царевска – клавирен педагог, Александра Гаджева – Клавирен педагог. За първи път изпращат свои възпитаници –  Снежана Стоянова – учител по рисуване, дизайнер и ръководител на образователен център, Венцислав Гигов и Станислав Гигов учители по рисуване и художници, Николай Николов – музикален педагог.

Заявките се приеха в срок и тече работата по обработката на данните. Информация ще има в страницата на фестивала, във Фейсбук, в блога на сайта. Може да видите всички изпълнения,  да ги оцените и да гласувате за своя любимец, който ще получи още една награда – “Любимец на публиката”.

Финалният концерт

Селекционното жури на фестивала

11 изявени преподаватели от различни градове подбраха изпълнителите и произведенията, които ще видим и чуем. Запознайте се със селекционното жури на фестивала.

Изпълнителите

Тази година участват малки и големи музиканти и художници от страната и чужбина. Вижте тяхното представяне.

Подаръците

  • Медали
  • Купи
  • Грамоти
  • Ваучери
  • Сувенири
  • Ноти
Част от подаръците за участниците във Втория рождественски фестивал 2022

Може да видите всяко изпълнение като кликнете върху името или снимката на участника. По-надолу може да гласувате, кой да грабне наградата "Любимец на публиката".

Тази година любимец на публиката е Дойчо Дойчев от Ямбол

Любимец на публиката Рождественски фестивал 2022

Може да гласувате до 20.12.2022 г. Имайте предвид, че от един IP адрес може да се гласува само веднъж.

Гласувай за Любимец на публиката на Рождественския фестивал на изкуствата 2022

  • Дойчо Дойчев Ямбол (33%, 193 Гласове)
  • Йоанна Желязкова Ямбол (22%, 129 Гласове)
  • Юлияна Георгиева Пловдив (18%, 109 Гласове)
  • Климентина Пелтекова Пловдив (16%, 96 Гласове)
  • ВГ "Звънчета" Горна Оряховица (4%, 24 Гласове)
  • Пламена Руева Елин Пелин (2%, 11 Гласове)
  • Йордан Арабаджиев Брестовица (2%, 10 Гласове)
  • Вяра Койнова Шумен (1%, 3 Гласове)
  • Арт студио S София (1%, 3 Гласове)
  • Сияна Узунова Бургас (1%, 3 Гласове)
  • Кристина Кръстева Елин Пелин (0%, 2 Гласове)
  • София Сухорук Украйна България (0%, 2 Гласове)
  • Никола Динев - Благоевград (0%, 2 Гласове)
  • Дует Кристина и Радостина Кръстеви Елин Пелин (0%, 1 Гласове)
  • Васил Стоянов Стамболийски (0%, 1 Гласове)
  • Сем. Драгневи Варна (0%, 1 Гласове)
  • Доротея Иванова Варна (0%, 1 Гласове)
  • Памела Грозева Бургас (0%, 0 Гласове)
  • Богомил Владимиров Варна (0%, 0 Гласове)
  • Мария Кабадова - Бургас (0%, 0 Гласове)
  • Дует Дари Кайнарова и Рая Кайнарова (0%, 0 Гласове)
  • Беатрис Техлерян Варна (0%, 0 Гласове)
  • Момчил Луканов Варна (0%, 0 Гласове)
  • Камелия Василева Варна (0%, 0 Гласове)

Общо гласували: 591

Зареждане ... Зареждане ...

Вземи участие във II Рождественски фестивал на всички изкуства 2022 г.

Идва отново време за изява. Рождественският фестивал ще се проведе отново точно на Коледа и имаш въцможност да покажеш своите способности да музицираш, танцуваш, рисуваш, и въобще да твориш във всяка форма на изкуството.

По традиция събитието ще се излъчи в Коледната нощ по втората най-гледана медия в света – You Tube, а също така и във Фейсбук – най-голямата социална мрежа. Изполнението или творбите ще бъдат качени и в сайта, като ще се проведе анкета за най-атрактивния, който ще получи допълнителна награда.

За да те насърчим ние ти даваме 25% отстъпка от цената за ранно записване. Промоцията ще продължи цял месец – от 17.10.2022 до 17.11.2022 г.

Не забравяй, че фестивалът има първи кръг, в който ще трябва да бъдеш одобрен

А най-хубавото е, че:

  • не е необходимо да си звезда – ще бъдеш звезда в твоя фестивал.
  • Не необходимо да си млад – няма ограничение във възрастта – ;могат да участват артисти от 4 до 104 години.
  • Няма ограничение и за вида изкуство, с което да участваш

Фестивалът е вписан в Културния календар на Министерството на културата на Република България.

Първите записани са налице. Запиши се и ти.

Черен музикален петък

Черният петък за сайта започна по-рано и ще продължи по-дълго. Първата акция беше промотирането на всички печатни издания със 70% – сериозна отстъпка. Това се случи миналата седмица.

Наред са всички виртуални продукти. Решихме така, поради факта, че пощите и куриерските служби са много натоварени по това време и се чака доста. Предлагаме три продукта на цената на един – отново намалението е 70%, така че на цената на един продукт може да си вземеш три. Срокът на промоцията е цели 10 дни – от 17.10 до 27.10.2022 г.

Ирина Димитрова

Безплатен курс по солфеж

На 29.09.2022 стартира Безплатният курс по солфеж, организиран от сайт “Аз уча музика”, който се излъчва на живо в четвъртък от 19.00 ч. Може да го гледате на живо или ако нямате тази възможност да получавате  имейл с новия урок, който да гледате в удобно за вас време, ако се абонирате. Внимание, когато напишете името и имейла си във формата и натиснете бутона, ще се зареди бележка на същата страница и ще получите подарък. Натиснете на думичката ТУК и тя ще ви заведе в You Tube. За да можете и по-късно да достигате до това видео е необходимо да си запишете някъде линка.

Информация за следващите уроци ще получавате по имейл, а може да следите и страницата ни във Фейсбук, носеща същото име: „Аз уча музика“.

Уроците започват от нулево ниво т.е. от това – „нищо не знам“ и постепенно работят за развитие на музикалния слух, ритмичното чувство, усета за многоглас, дават се много знания по музикална теория, правят се упражнения и игри. Могат да се справят и малки деца и възрастни, които не са се занимавали с музика.

Абонирайте се за курса по солфеж.

За основа се използват уроци от сайта, които може да си вземете при желание.

За да може начинанието да се разрасне, подкрепете ни, като дадете информация на свои приятели.

До този момент са проведени 5 урока. Заповядайте при нас.

Български народни песни – лесни аранжименти за пиано с приложени текстове на песните.

Ирина Димитрова

IV Международен музикален конкурс “Аз уча музика” 2022 г.

IV Международен музикален конкурс
"Аз уча музика" 2022 г.

За четвърти пореден път във Варна се организира Международният музикален конкурс “Аз уча музика”. Кандидатите са от различни градове и организации. Най-много са пианистите, разпределени в четири възрастови групи.

Участници и изпълнения:

Любомир Иванджиков
Горна Оряховица
ОУ "Иван Вазов"

Камелия Василева
Варна
АС "Белият делфин

Драгомир Мирчев
Хасково
Музикално-образователен център "До диез"

Никол Андонова
Ямбол
ОДК


Никол Андонова Ямбол

Вяра Койнова
Шумен
СУ "Сава Доброплодни"

Вяра Койнова Шумен

Моника Михайлова
Варна
Вокално студио "Мелисима"

Магдалена Стоянова
Варна
Вокално студио "Мелисима"

София Илиева
Благоевград
Музикално-образователен център "До диез"

Антоан Димитров
Варна
СУ за ХНИ "К. Преславски"

Нил-Су Керимоглу
Кърджали
ДУЦ "Хепи Дино"

Ана-Мария Атанасова
Варна
СУ за ХНИ "К. Преславски"

Ана-Мария Атанасова - Варна - Добре дошла, Пролет 2023

Кристина Кръстева
Елин Пелин
НЧ "Елин Пелин"

Пламена Руева
Елин Пелин
НЧ "Елин Пелин"


Елена Желева
Варна
СУ за ХНИ "К. Преславски"

Елена Желева Пиано

Мартин Жоров
Варна
СУ за ХНИ "К. Преславски"

Мартин Стаматов
София
Музикален Център „Звездичка“

Никол Тодорова
Варна
СУ за ХНИ
"К. Преславски"

Евгения Димитрова
Варна
СУ за ХНИ "К. Преславски"

Евгения Димитрова Варна

Георги Галчев
Пловдив
Пловдивски културен институт

Антоанета Кръстева
Варна
СУ за ХНИ
"К. Преславски"

Елица Николова и Катрин Тошевска
Елин Пелин
НЧ "Елин Пелин"

Никол Кюрчийска
Елин Пелин
НЧ "Елин Пелин"


Никола Динев
Благоевград
Частна музикална школа


ВГ "Камбанки"
Елин Пелин
НЧ "Елин Пелин"



Евангелина
Варна
СУ за ХНИ
"К. Преславски"


Евангелина Шлапак Пиано

Гласувайте за вашата Медийна звезда

Оценяващото жури на конкурса

Селекционното жури на конкурса

Концертите:

18.06.2022 Концерт на лауреатите 15.30 ч. в Радио Варна - събитие на живо.

19.06.2022 г. Гала концерт на наградените 18.00 ч. в You Tube - Онлайн Премиера.

Правила за гласуване в анкетата за Медийна звезда

  1. Гледайте клиповете и изберете този участник, който ви вълнува и ви харесва най-много.
  2. Изпратете статията на роднини и приятели, за да могат да избират и те.
  3. Може да гласувате веднъж от един IP адрес.
  4. Имате право да гласувате само за един участник.
  5. Анкетата приключва на 17.06.2022 г. в 18.00 часа
  6. Към точките от анкетата ще се прибавят точки от гледания на клиповете, харесвания и коментари. Всички коментари се считат за положителни. Бъдете толерантни и или казвайте нещо хубаво или си замълчете, ако нещо не ви е по вкуса, моля. Всички коментари се считат като положителни. Клиповете, за които YouTube има претенции за авторските права не могат да бъдат коментирани там, но можете да сложите коментар тук под статията.

Гласувай за Медийна звезда на IV Международен конкурс "Аз уча музика"

  • Никол Андонова - Ямбол (31%, 267 Гласове)
  • Любомир Иванджиков - Горна Оряховица (30%, 253 Гласове)
  • Магдалена Стоянова - Варна (12%, 98 Гласове)
  • София Илиева - Благоевград (9%, 78 Гласове)
  • Георги Галчев - Пловдив (6%, 50 Гласове)
  • Моника Михайлова - Варна (3%, 25 Гласове)
  • Камелия Василева - Варна (3%, 25 Гласове)
  • Мартин Стаматов - София (2%, 18 Гласове)
  • Никол Кюрчийска - Елин Пелин (2%, 17 Гласове)
  • Пламена Руева - Елин Пелин (1%, 5 Гласове)
  • ВГ "Камбанки" - Елин Пелин (0%, 4 Гласове)
  • Нил-Су Керимоглу - Кърджали (0%, 4 Гласове)
  • Никола Динев - Благоевград (0%, 4 Гласове)
  • Ана-Мария Атанасова - Варна (0%, 2 Гласове)
  • Евангелина Шлапак - Варна (0%, 1 Гласове)
  • Вяра Койнова - Шумен (0%, 1 Гласове)
  • Драгомир Мирчев - Хасково (0%, 0 Гласове)
  • Елица Николова и Катрин Тошевска - Елин Пелин (0%, 0 Гласове)
  • Антоанета Кръстева - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Евгения Димитрова - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Никол Тодорова - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Антоан Димитров - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Мартин Жоров - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Елена Желева - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Кристина Кръстева - Варна (0%, 0 Гласове)
  • Мариян Аладжов - Варна (0%, 0 Гласове)

Общо гласували: 852

Зареждане ... Зареждане ...
18 юни, събота, Концертно студио на Радио Варна, 15.30 часа
Концерт на лауреатите от IV Международен музикален конкурс “Аз уча музика” 2022 г.
Първоначално конкурсът е проектиран като онлайн събитие, на което могат да участват изпълнители и композитори от всички краища на България и света и да покажат своите умения. Тъй като не всеки може да си позволи време и средства за пътуване, организаторите смятат това за много удобно. 
Това е и най-старият виртуален конкурс в България, който се провежда още преди обявяването на пандемията, принудила много събития да минат онлайн. Още първата година се е родила и идеята, който желае и може да се изяви на сцена. Затова концертите за края на конкурса са два- един на живо в Концертното студио на Радио Варна и във виртуалното пространство. Не пропускайте Премиерата на Гала концерта в неделя, 19 юни, в You Tube. Ще видите всички наградени участници и ще научите кой с каква награда се е отличил

8 Правила за оценяване и класиране на участниците в Международния музикален конкурс “Аз уча музика”

8 ПРАВИЛА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ И КЛАСИРАНЕ НА УЧАСТНИЦИТЕ
В МЕЖДУНАРОДНИЯ МУЗИКАЛЕН КОНКУРС
“АЗ УЧА МУЗИКА”

Предстои шестото издание на Международния музикален конкурс “Аз уча музика” 2024 г. Нека да ви запознаем със системата за оценяване и класиране на кандидатите, която е съставена и не е променяна от първото издание през 2019 г.

Правила за журиране:

  1. За всяко произведение, всеки член на жупито поставя по три оценки по десетобалната система или максимално по 60 точки. Крайният общи брой зависи от това, от колко члена е съответното жури.

Оценяват се:

  • Вярна интонация и ритмичност

  • Изразително и музикално изпълнение

  • Сценично поведение и костюм

2. Ако член на журито има свой възпитаник като участник в конкурса, то той няма право да го оценява. Удвоява се оценката на друг специалист или на председателя на журито.

3. Гран при се присъжда на участника с най-много точки. Гран при не е задължително да бъде присъдена.

4. Ако в определена категория има само един кандидат, допуснат до участие в конкурса, то той заема първо място и получава първа награда.

5. Броят на кандидатите в една възрастова група е ограничен. Допускат се не повече от 15 кандидата.

6. Всеки участник има право да получи кратка писмена рецензия за своето изпълнение, ако заплати допълнителна такса.

7. Членовете на журито получават номер на кандидата, категория, възрастова група и видеоклиповете. Това е цялата информация при оценяването, за да няма влияние от школа, институция или преподавател.

8. След гласуването и предаването на списъците се оповестява цялата информация предоставена от участника и изпълненията се представят в YouTube.

Ирина Димитрова – Продуцент.

Добре дошла, Пролет 2022 – II Фестивал на изкуствата

Добре дошла, Пролет! 2022 г.
II Фестивал на всички изкуства

Много успешно протече тазгодишното издание на Фестивалът на изкуствата “Добре дошла, Пролет” 2022 г. Изпълненията бяха толкова много, че се наложи да бъдат разпределени в четири концерта.

Репортаж за фестивала

Концертите:

Любимец на публиката

Наградата на публиката грабнаха децата от ДГ “Снежанка” от Пловдив. Те достигнаха резултат от 464 гласа от анкетата.

На второ място е ВГ “Детски свят” от Русе с 274 гласа.

На трето място се класира Никол Андонова от Ямбол с 258 гласа.

Жури

Селекционното жури от видни педагози и ръководители, подбра участниците и техните изпълнения.

Участниците бяха почти 250 и се изявиха в областта на музикалното, танцовото и изобразителното изкуство. Представители имаше от Варна, София, Бургас, Ямбол, Русе, Стара Загора, Пловдив, Велинград, Благоевград, Килифарево, с. Ягодово, с. Памукчии, с. Ситово, Шумен, Обзор, Козлодуй и Добрич.

Подаръци и награди

Участници

За да се насладите на изпълнението на който желаете участник, кликнете върху името или снимката.

Отзиви за фестивала

Фестивалът завърши. Очакваме ви отново!

Ирина Димитрова

I Пролетен фестивал на изкуствата “Добре дошла, Пролет!” 2021

Концертът на Националния пролетен виртуален фестивал “Добре дошла, Пролет!” се излъчи на 21.03.2021 г. и беше с благотворителна цел. Всички средства, които бяха спечелени отидоха за подпомагане на лечението на малкия Гого.

Фестивалът се посвещава на всички пролетни празници – Баба Марта, Освобождението на България, Осми март и Деня на настъпването на пролетта. Участниците се представиха много добре и получиха, разбира се за своя труд и старания – подаръци: медали, плакети, дипломи, ноти, уроци… Награди имаше и за пеподавателите и за институциите, изпратили своите възпитаници като участници.

Фестивалът протича в два етапа. Първи е селекционен. В гала концертът участват допуснатите до втори кръг. Може да участва всеки без ограничение на възраст и категория изкуство.

Участваха деца и възрасти от цяла България от детски градини, училища и школи, частни ученици.

Очаквайте новото издание през 2022 година. Подгответе се и участвайте.

Вижте условията за участие.

Ирина Димитрова

Как да проверим, дали клипът ни нарушава авторските права и какво да правим в този случай?

Как да проверим, дали клипът ни нарушава авторските права и какво да правим в този случай?

Все по-често в България се говори за авторските права и лицензите, свързани с тях. Всеки, който използва съдържание, защитено с авторски права е задължен да плаща, за да може да го ползва. Тази статия е по-конкретно за авторските права на музиката, която качваме в интернет.

Когато искаме да качим свое изпълнение в Tou Tube, често се появява надписът: „Иск за нарушаване на авторските права“. Какво правим в този случай? В началото аз много се стрясках от този надпис, защото знам, че каналът ми може да бъде блокиран и да не мога да го ползвам. Целият този труд с всички направени от мен клипове може да отиде „на вятъра“. Оказа се, че положението не е толкова лошо. Всичко зависи от това, с какъв тип авторски права е дадената музика. В повечето случаи самият You Tube изплаща авторските възнаграждения, използвайки приходите от реклами. По същият начин, ако вградите клип, постван в You Tube в сайта или блога си няма страшно, тъй като в крайна сметка зрителите отново са заведени към източника.

Как да проверим какви са авторските права на клипа?

Във вашето You Tube студио по време на качването и след това ще видите встрани от клипа съответния плашещ надпис. Слагате мишката върху него и натискате Преглед на подробностите:

В следващото съобщение може да видите, дали музиката използвана в клипа може да се отрази пагубно за канала, или просто няма да имате възможност за приходи от него.

Както виждате в случая съобщението е, че каналът не е засегнат. Това означава само, че не може да имате приходи от този клип, а авторските права ще се начислят от рекламите в You Tube. В таблицата са описани точно по минути и секунди, кои места не отговарят на условията и ви се предлага възможност или да замените музиката или да я заглушите. В този случай ограниченията падат и вие може да се възползвате от клипа, ако каналът ви отговаря на условията за приходи.

Ирина Димитрова

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

12+2 Предимства на онлайн конкурсите и фестивали

Предстои третото издание на онлайн конкурса “Аз уча музика”. Има много различни събития в България и в чужбина, които се провеждат на сцена. Но с все по-масовото навлизане на интернет технологиите зачестяват онлайн събитията. И едните и другите имат свои предимства и недостатъци.

В тази статия ще се занимаем с качествата на онлайн събитията – конкурси, фестивали, концерти и др.

ПРЕДИМСТВАТА

1. Спестявате време

Ако живеете надалеч от града, в който се провежда събитието е необходимо да отделите време за пътуване. Има хора и колективи, които не могат да си позволят такива разходи по ред причини, като например отдалеченост или ограничени финанси.

2. Спестявате от нощувки

Ако искате да участвате в конкурс или фестивал, те обикновено се провеждат в два или повече поредни дни. Ще ви се наложи да останете в хотел или при приятели

3. Спестявате средства за гориво, транспорт

Не е необходимо да пътувате.

4. Имате безкрайно количество опити

Ако конкурсът е на живо имате един единствен шанс за представяне пред журито. Притеснението, адреналинът могат да ви изиграят лоша шега, особено ако сте новак. В онлайн изданието може да правите колкото искате опити, докато резултатът ви задоволи. Не се притеснявайте от нелоялна конкуренция. Даже и при сто опита, никой не може да надскочи себе си. Ако като изискване е изпълнението да е на сцена, отново има предимство – може да подберете това свое представяне, което смятате за най-добро.

5. Избягва се притеснението от състезанието

Спестявате си всичките притеснения от рода – дали ще се справя, другите пеят много добре и т.н.

6. Спестявате си малшанса на техническия проблем

по време на концертното изпълнение се случва да прекъсне микрофона, или инструментала, проблем с гласа или нещо друга неприятно, което да повлияе на вашата кондиция или на преценката на журито.

7. Може да се разболеете по време на конкурса или концерта

Ако в деня на събитието провеждано на живо участник се разболее, то той не може да вземе участие или ако участва, то конкурентно е в по-слаба позиция. Понякога сме виждали деца с висока температура да излизат на сцената, защото, ако пропуснат сега, трябва да чакат цяла година. А ако и другата година се разболеят?

8. Можете да се разпеете добре

Можете да се разпеете добре и да направите записите, когато гласът ви е в добра форма, в удобно за вас време.

9. Близостта на вокалния педагог

Когато ходите в друг град, не винаги вокалният педагог има възможност да ви последва и да ви дава насоки. Когато правите запис в къщи или в студиото, ползвате неговите услуги.

10. Ако имате награда

Изпращате материалите и ако сте наградени, получавате добрата новина: „Вие имате награда. Ще дойдете да участвате в “Концерт на лауреатите” и да я получите, или да ви я изпратим по пощата?“.

11. Събитието е в интернет, където се наблюдава от много хора от различни градове, страни и континенто

12. Използването на социалните мрежи ви дава шанса да поканите всички свои приятели, съученици, колеги да видят вашето неотразимо изпълнение.

НЕДОСТАТЪЦИ на онлайн изданията и как ги ние ги превръщаме в предимства:

  1. Липсва живото изпълнение

Ето защо конкурсът „Аз уча музика“ организира „Концерт на лауреатите“ за тези, които са наградени – за да могат да покажат своите умения пред публика и да се изявят на сцената. В този случай обаче липсва напрежението – дали ще се представя добре. Убеждението, че си добър е налице.

2. Сцената

Тя си има своето неповторимо очарование. Всяко изпълнение е неповторимо, вълнуващо. Контактът с публиката не може да се опише и замени с нищо. Това се компенсира също с „Концерт на лауреатите“. Всеки награден може да се изяви на сцената.

Заповядайте, запишете се, докато има все още свободни места. Първите участници вече са записани и се готвят. Ще бъдат допускани само по 9 участника в група.

Ирина Димитрова

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

Коледни подаръци от “Аз уча музика”

Честита Коледа на всички. Желаем ви много, много щастие и успех в овладяването на музикалното изкуство.

А ето и трите подаръка, които сайтът дава по случай коледните и новогодишни празници на своите почитатели.

Това са три любими песни, адаптирани за свирене практически от всеки. Не е необходимо да знаете нотите. Достатъчно е да имате под ръка пиано, синтезатор, кийборд или друг клавишен инструмент. Гледайте падащите клавиши и свирете заедно с тях. В началото прослушайте няколо пъти песента, след това опитайте да свирите заедно с клипа едната ръка. След като я научите добре, научете другата ръка и тогава опитайте с двете. Така ще ви бъде по-лесно, а през цялото време музиката ще звучи и ще ви бъде приятно.

Екипът на “Аз уча музика”

Наградени участници във Втория виртуален конкурс “Аз уча музика” 2020

Категория Поп и джаз пеене

Андреа Гатева – Гран При с 800 точки и Медийна звезда на Втория виртуален музикален конкурс 2020 – събрала 1907 точки.

Първа възрастова група

Деница Яева – 1 награда

Димана Рашева – 1 награда

Карина Петрова – 2 награда и Специална награда на Арт студио „Белият делфин“ за най-малък участник

Катя Георгиева – 3 награда

Втора възрастова група

Магнолия Жекова – 1 награда и Специална награда на Арт студио „Белият делфин“ за изпълнение на чуждестранна песен и за артистичност

Жанина Георгиева – 1 награда и Специална награда на Арт студио „Белият делфин“ за изпълнение на чуждестранна песен

Камелия Василева – 1 награда

Габриела Грозева – 2 награда

Рая Атанасова – 2 награда

Мелда-Наз Зекериева – 2 награда

Любена Стоилкова – 3 награда и специална награда на Арт студио „Белият делфин“ за съпровод на китара

Рая Костадинова – 3 награда

Трета възрастова група

Александрина Механджийска – 1 награда (номинирана за Гран при с 787 точки) и Специална награда на Арт студио „Белият делфин“ за изпълнение на чуждестранна песен и артистичност

Никол Иванова – 2 награда

Виктор Владков – Специална награда на Алт студио „Белият делфин“  за съпровод на пиано

Пета възрастова група

Маргарита Иванова – 1 награда

Категория Народна музика

Ансамбъл „Люлин“ Гран При със 788 точки

Първа възрастова група

Деница Яева . 1 награда

Божидар Тодоров – 2 награда

Петя Василева 3 награда

Втора възрастова група

Христина Василева – 1 награда

Симона Денева – 2 награда

Трета възрастова група

Полина Боянова – 1 награда

Никол Иванова – 2 награда

Пета възрастова група

Валентина Гълъбова – 1 награда и Специалната награда на Арт студио „Белият делфин“ за най-голям участник

Народно пеене дуети Трета възрастова група

Дует „Анима“ – 1 място

Народни хорове

Трета възрастова група

ДВГ „Славейче“ – 1 награда

Пета възрастова група

ФВФ „Дилмана“ – 1 награда Номинирана за Гран при със 786 точки

Категория Класика

Кристиян Тодоров Гран При с 800 точки

Първа възрастова група

Леон Леонидов Гуглев – 1 награда

Тони Радев – 1 награда

Богомил Владимиров – 1 награда

Михаела Георгиева – 2 награда

Аделина Георгиева – 2 награда

Втора възрастова група

Никол Кюрчийска – 1 награда Номинирана за Гран при със 799 точки

Мелда-Наз Зекериева – 1 награда

Михаела Георгиева – 2 награда

Боряна Йорданова – 2 награда

Камелия Василева – 3 награда

Трета възрастова група

Симона Денева – 1 награда

Клавирни дуети

Първа възрастова група

Никола и Борис Стефанови 1 награда Номинирани за Гран при със 790 точки

Пета възрастова група

Тони Радев и Ирина Димитрова 1 награда Номинирани за Гран при с 800 точки

Категория Композиция на песен

„Химн на Мира“ – 1 награда

„Легенда за Белият делфин“ – 1 награда

Категория Композиция на инструментално произведение

„Sadellina“ – 1 награда, песента получава и Специалната награда на Младежкото жури

„Ръченица“ – 1 награда

Гала концерти 2020

Награден фонд на стойност 2000 лв.

На 30.11.2020 се излъчиха в You Tube Гала концертите на Втория виртуален конкурс “Аз уча музика” 2020.

Тази година участниците са три пъти повече, което наложи разделянето на Гала концерта в две части. Първата – Категория поп и джаз пеене, втората част – Народна и класическа музика. Ето и концертите.

Честито на наградените! Очакваме новите участници другата година.

Награден фонд 2020

Наградният фонд е на стойност 2000 лв. Това са Три Големи награди, Награда за медийната звезда, медали, плакети, грамоти за участниците, педагозите и журито, курсове уроци, ноти, инструментали, туториали и по един Desktop wallpaper.

Desktop wallpaper

Ирина Димитрова

Черен Петък в Аз Уча Музика

До 30.11.2020 може да закупите всеки продукт с отстъпка от 40%. Необходимо е само да добавите код black40 преди да приключите поръчката си.Вече е възможно плащане с карта и получаване на продукта веднага.

Приятен ден!

Началото на една песен

Върви, народе възровени,
към светла бъднина върви!
С книжовността, таз сила нова, съдбините си ти поднови!

Началото на една песен

В класната стая беше много тихо. Учителят обясняваше новия урок и учениците слушаха внимателно. Пък и как нямаше да слушат. Учителят беше много строг. И най-малкото движение беше хващано още в зародиш от него.

Макар да беше строг, момчетата с радост отиваха на часовете по пение. Хем ще се разведрят от другите часове, хем ще научат нещо интересно. Учителят разказваше много увлекателно, а започнеше ли да пее или да свири на цигулка, тогава всички го слушаха унесени и тайно се надяваха този час да не свършва. Господин Пипков, така се казваше той, беше обичан от всички ученици. Той не само беше учител. За края на всяка учебна година съчиняваше детски оперетки, които разучаваше с учениците и заедно ги представяха пред родителите, училищното настоятелство и градските първенци. Всички се надпреварваха да получат роли в тези оперетки. Зарязваха игрите на двора и учеха ролите си, за да не се изложат на края на годината.

Но да се върнем към нашия час по пение. Всички ученици слушаха захласнати разказа на учителя. Не, не всички ученици бяха увлечени от него. Едно от момчетата се беше навело над чина си и четеше книга. Боже, каква смелост от негова страна! Да чете някаква си книга в час!

Ученикът беше толкова увлечен в това, което правеше, че не забеляза как учителят застана зад него и се надвеси над чина му. Момчетата започнаха да се подсмихват. Ето сега ще стане още по-интересно.

Но за учудване на всички, вместо да се скара на момчето и да го нареди, както подобава, учителят взе книгата и на свой ред се зачете. Стоя много дълго време без да мръдне. Стои и чете.

Какво ли чете? – спогледаха се момчетата.

Без да проговори и една дума, учителят отиде до дъската и започна да чертае петолиния. Чертае едно петолиние, запълва го с ноти, чертае друго петолиние и него запълва с ноти. Така  изписа цялата дъска.

Звънецът би. Господинът махна с ръка зад гърба си на учениците да тръгват, но те стояха по местата си. Искаха да чуят новата песен.

Дойде ред  да кажем какво четеше момчето?

В училището вървеше от ръка на ръка книгата със стиховете на Стоян Михайловски и всички си показваха стихотворението „Върви, народе възродени“. Учениците си го предаваха един на друг с възхита. И точно този час това стихотворение достигна до нашия клас и нашия ученик, за когото иде реч.

Тъй като стиховете бяха познати и много нашумели, учениците искаха да видят, как ще звучат като музика.

С помощта на учителя класът разчете нотите и запя песента. В коридора надничаха ученици от другите класове. Искаха и те да чуят.

До края на учебните часове вече пееше цялото училище – по коридорите, в класните стаи, даже и в час си тананикаха наум новата песен. Много скоро след това, запя и цяла България:

“Върви народе възродени…”

Така се роди “Химн на св. св. Кирил и Методий”.

Ноти на песента:

И повече от 100 години песента „Химн на св. Св. Кирил и Методий“ е символ на българската азбука, култура и писменост, знаме обединяващо знание и дух на поколения българи.

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

Ирина Димитрова

ГРАН ПРИ номинации на Втория виртуален конкурс

Навлизаме в следващия етап на конкурса. Време е да обявим номинираните за ГРАН ПРИ на Втория виртуален музикален конкурс „Аз уча музика“ 2020.

Журито е определило наградените, които ще бъдат видени на Гала концертите. Тъй като тази година участието е доста по-мащабно от първото издание, ще се наложи да се излъчат 2 или 3 Гала концерта. Те ще имат своите премиери на канала в You Tube. Наградените и наградите ще узнаем тогава.

Малко след това ще бъдат изпратени наградите и грамотите на лауреатите.

Все още върви събирането на точки от гледане, харесване, споделяне и коментиране. Наградата за медийната ни звезда е парична, така както и ГРАН ПРИ. Може отново да напомните на своите приятели, които не са коментирали или споделили, че могат да го направят и сега. Гледането да става от Фейсбук страницата и от You Tube канала, за да може да бъде преброено.

А сега, време е да обявим претендентите за ГРАН ПРИ. Те получиха най-много точки от журито. Максимумат точки е 800.  Три от претендентите постигнаха максималния брой точки. Останалите им „дишат във врата“ с няколко точки разлика. Вижте, кой има шанса да грабне Голямата награда:

При кого отива голямата награда ще узнаем на самите гала концерти.

Ирина Димитрова

Концерт на журито на II Виртуален конкурс “Аз уча музика” 2020

Вече можем да представим Уважаемото жури на нашия конкурс.

Иванна Стефанова – Певица, лауреат на редица наши и международни конкурси, редовен член на жури на наши и международни конкурси, преподавател по поп и джаз пеене в СУ за ХНИ “Константин Преславски” Варна

Таня Митрева – Пианист, концентриращ в България и чужбина, преподавател по пиано в НУИ “Добри Христов” Варна

Добринка Колева – Народна певица, диригент и преподавател по народно пеене, редовен член на жури на конкурси за народна музика.

Ирина Димитрова – председател с арбитражен вот – изпълнител, преподавател, композитор, диригент, член на жури на международни конкурси, продуцент на конкурса.

На 25.09.2020 година ще се излъчи премиерата на Концерта на журито на II Виртуален конкурс “Аз уча музика”.

За премиерата, моля, последвайте линка: https://www.youtube.com/watch?v=FNDYWiadyLY

Ето и младежкото жури:

Николай Николаев Студент, пианист

Велена Петкова Студентка Актриса

Никола Коев Ученик певец.

Екипът на “Аз уча музика

10 Правила при ползване на уроците в сайта “Аз уча музика”

Пътят към съвършенството има начало, но няма край.

Инструкции за употреба!

Скъпи приятели, В сайта „Аз уча музика“ ще намерите много уроци по теория на музиката, как да свирете или пеете, както и цели курсове, които е по-изгодно да закупите като пакет, отколкото поотделно всеки урок. Закупуването им обаче не ви поставя автоматично в положението на знаещи и можещи. Необходимо е да положите усилия в овладяването на знанията и уменията в музикалното изкуство, които искате да постигнете. Предлагаме ви 10 правила за ползването на уроците, които ще ви доведат до успех.
  1. Пусни видеото няколко пъти
За да можете да усвоите дадения урок може би ще е необходимо да го прегледате няколко пъти. Много често новите знания се разбират, но за да се усвоят е необходимо повторение. Както се казва: „Повторението е майка на знанието“. Пускайте видеото, колкото е необходимо. Спирайте и повтаряйте важните моменти. 2. Свалете и запазете видеото Ако е необходимо свалете урока на компютъра, телефона, таблет или флашка, за да можете да го гледате по всяко време. Това ще ви улесни, ако в момента нямате достъп до интернет. Ще ви спести от интернета, ако е ограничен. Може да го ползвате и да учите по всяко време на денонощието. 3. Запишете линка на видеото на хард диска на тестов файл. Запишете линка на видеото на хард диска на текстов файл, за да можете да го намерите. Видеата са скрити за широката публика. Вие имате достъп само до тези, които са закупени от вас. При загуба на линка губите връзката към урока.
4. Упражнявайте се Правете упражненията много пъти. В музиката е необходимо системно повторение ден след ден в продължение понякога на месеци, за да се постигнат добри резултати. С колкото по-голяма лекота свири или пее изпълнителя, толкова повече той се е упражнявал за да я постигне. Лекотата на изпълнение лъже, че е лесно и издава труд и постоянство.
5. Необходими са повторения и упражнения Свирете или пейте произведенията дадени в клипа дотогава, докато можете да ги изпълните поне един път без грешка и наизуст от първия път. 6. Не забравяйте да загреете гласа или ръцете, преди упражнение Правете упражненията за разсвирване или разпяване всеки ден. Това е условие за гладко и бързо свирене (изравнен и послушен глас).
7. Проявете отношение към собственото изпълнение Слушайте се внимателно и се радвайте на всяко свое изпълнение. Това не само ще ви донесе напредък и радост, но има много голямо въздействие върху публиката. Оставете мислите за други неща и се посветете на музиката. Това действа много освежаващо, ободряващо и е полезно за ума и тялото. 8. Работете по система, а не хаотично Може да работите 2 – 3 произведения (песни) паралелно, но започнете ново, само тогава, когато имате изработено много добре старо. С течение на времето ще имате изработен репертоар и ще можете да свирите пред публика винаги, когато ви се отдаде случай. 9. Оставете изработения материал да узрее Оставете изработеният материал да „почине“ един, два месеца. След това си го припомнете в бавно темпо. Ще забележите голяма разлика от изпълнението преди месец в положителна посока. През това време произведението е „узряло“. Може да го представите на публиката. 10. Усъвършенствайте се Помнете, че вие определяте границите на своите възможности. Винаги може да постигнете още и още. Пътят към съвършенството има начало, но няма край. https://youtu.be/2Cg4jBEfq8E

Приятни моменти с уроците на “Аз уча музика”

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

II Виртуален музикален конкурс “Аз уча музика” вече започна.

Неусетно измина една година от Първия конкурс “Аз уча музика”. И ето вече е време за Второто издание.

Въпреки пандемията и очакванията, тази година има повече кандидати и два пъти повече допуснати участници до втория тур, който започва на 20.08.2020 г.

Настоящата статия има мобилен характер, като в нея ще бъдат отбелязвани всички събития, свързани с Втория виртуален конкурс “Аз уча музика”.

Това, което предстои е, че на 20.08.2020 г. всички клипове на участниците, с изпълненията ще имат премиера в канала на сайта в You Tube.

Ако искате да гледате само изпълненията на участниците, без да се разсейвате от богатото съдържание на канала, може да ползвате връзката към плейлиста на конкурса.

Линкове към видеата ще бъдат качени и в страницата ни във Фейсбук.

Споделяйте, харесвайте, коментирайте, но гласовете ще се броят само на тези две места. Периодът за гледане е от 20.08.2020 до 15.11.2020, когато ще се преброят гласовете и ще се знае коя е новата ни Медийна звезда.

Напомняме, че всички коментарии ще се броят за положителни. Миналата година имаше опит за лошо отношение към участник, който беше париран веднага. Ако имате да кажете нещо, нека то да е хубаво. Ако нещо не ви е по вкуса, запазете си мнението за вас. Всички са се постарали, минали са първи кръг и заслужават нашето уважение.

Освен вота по интернет, кандидатите ще бъдат оценени от компетентно и независимо жури от преподаватели, диригенти и дейци на изкуството, което от съображения за обективност на резултатите ще бъде обявено на по-късен етап, когато мине журирането.

Нека да се надяваме, че всичко ще бъде наред, тъй като имаме намерение да закрием Втория виртуален конкурс “Аз уча музика” с концерт на живо, така, както го направихме миналата година.

Екипът на сайта “Аз уча музика” пожелава на всички участници, преподаватели, родители, роднини и приятели приятни мигове с тазгодишното издание.

Легато или лигатура – кое е правилно?

Здравейте приятели,

В тази статия ще разберете кое е правилно легато или лигатура?

Легатото

е щрих в музиката, който означава свири или пей свързано, или тоновете прозвучават един след друг, като предния прелива в следващия.

Терминът

е щрих в музиката, който означава свири или пей свързано, или тоновете прозвучават един след друг, като предния прелива в следващия.

е италиански, както впрочем повечето музикални термини. Не случайно наричат италианския, езикът на музиката.

Дали е важно легатото в музиката?

Нека да видим как ще прозвучи познатата ни пиеса „На Елиза“ от Бетовен, ако я изсвирим нон легато (не свързано) и легато (свързано). Чуйте откъс изсвирен по двата начина:

Част от “На Елиза” Бетовен изсвирена non legato и legato.

Естествено пиесата изсвирена в легато звучи в пъти по-добре.

Има два начина на изписване на този щрих: единият е с дъгичка, която свързва нотите, които трябва да се изсвирят свързано. Ако пасажът, обаче е по-дълъг, тогава в началото му се изписва legato. Това е указание за музиканта да свири или пее свързано дотам, до където не бъде отменено действието на този знак. Прилича малко на пътните знаци, нали?

Сега да видим какво означава лигатура.

Лигатурата също е дъгичка, която свързва обаче два еднакви по височина тона. Свързани с лигатура, те прозвучават като един общ тон, или имаме сумиране на тоновите трайности. Много често лигатура се използва, когато прозвучава тон по-дълъг от размерите на такта. Лигатурата му позволява да прозвучи и в следващия такт или тактове.  В края на „Гайдарче“ от Парашкев Хаджиев има лигатирани ноти:  Си бемол цяла нота и още една си бемол цяла нота. Следват две цели ноти до, също лигатирани. Получават се нотни стойности по осем времена.  

Ако не съществуваше терминът лигатура, няма начин тази музика да бъде записана така, както е измислена от композитора. Ето как би звучала без лигатура.

Част от “Гайдарче” м. Парашкев Хазжиев

Както разбрахте, оказва се, че и легато и лигатура и двете са правилни, но това са два отделни музикални термини. С единият се означава начин на свирене (щрих), а с другия – начин на удължаване на нотните стойности.

Да повторим:

Легато означава свързано пеене или свирене, а лигатурата сумира нотните стойности (имаме действие събиране).

Ако ви е била полезна статията, може да оставите коментар. Много други статии и обучителни клипове ще намерите в сайта „Аз уча музика“.

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

Ирина Димитрова

Да си припомним

Сцената си е сцена.

Сцената си е сцена. Затворени по домовете си, продължаваме да се радваме заедно с нашите семейства на изкуството. Пеем, свирим, рисуваме, танцуваме, пишем… Но сцената си е сцена. Кой каквото да казва, магията на сцената винаги ще привлича и омайва – публиката, ярките светлини, силната музика, аплодисментите – много са предимствата.

Съвсем доскоро и ние бяхме по сцените. Затова сайтът “Аз уча музика” организира виртуален концерт. Изпратете запис и участвайте. За всеки участник ще има подарък.

На admin@azuchamuzika.com изпратете:

  1. Линк към записа
  2. Снимка на участника или ансамбъла
  3. Организация, която представлява
  4. Художествен ръководител
  5. Телефон и имейл за връзка

Участвайте със запис от концерт или конкурс, който да е на не повече от една година. Срок за изпращане на записите 06.05.2020 г.

Всички записи ще минат през предварителен преглед.

Може да участват солисти и ансамбли, певци и инструменталисти, артисти и танцьори, без ограничения на възрастта.

Трети концерт “Да си припомним”: Предлагаме ви Гала концерта на Първия виртуален конкурс “Аз уча музика”, който се състоя на 17.10.2019 г.

Премиерата на Втория концерт “Да си припомним” се излъчи на 06.06.2020 от 18.00 ч.

Първи концерт “Да си припомним”:

Очаквайте премиерата на 20.05.2020 г.

Успех на всички участници!

Екипът на “Аз уча музика”

Разделени, пак сме заедно

От днес 30.03.2020 г. започва новата ни рубрика. Въпреки карантината артистът си остава артист. Ние не спираме да свирим и да пеем.

Затова всеки ден, до края на карантината ще качваме изпълнения направени в домашни условия.

Всеки може да участва, независимо от възрастта и степента на овладяване на изкуството, което прави. Моля, бъдете възпитани и внимавайте, дали съдържанието, което изпратите е подходящо и за деца.

Направете запис и го изпратете (може и линк към изпълнението) на имейла на сайта: admin@azuchamuzika.com

С изпращането на записа, вие се съгласявате той да бъде публикуван в сайта и на страницата ни във Фейсбук.

06.06.2020 г.

Зария Христова гр. Долни Чифлик

Зария Христова – "Море на младостта"След студийния запис последва и видеоклип на песента "Море на младостта".Изразяваме хиляди благодарности на най-страхотния видеооператор в град Долни чифлик – Милко Малешков!!!

Публикувахте от Diana Nikolova в Понеделник, 6 юли 2020 г.

03.06.2020 г.

Аделина Георгиева изп. “Таралеж” от Дмитрий Кабалевски

Аделина Георгиева изпълнява "Тарареж" от Дмитрий Кабалевски.

"Разделени пак сме заедно"МШ "Ритъм и звук" Клавирен педагог Наталия Стойнева

Публикувахте от Аз уча музика в Сряда, 3 юни 2020 г.

24.05.2020г.

Теа и Софи Серафимови и Никол Кюрчийска изпълняват песента на Илиана Балийска “Поклон учителко”

Върви, народе възродени, към светла бъднина върви! Трио "КАМБАНКИ"-София, Теа и Никол поздравяват с песента "Поклон, учителко" своите любими учители.

Публикувахте от бинка георгиева в Събота, 23 май 2020 г.

14.05.2020 г.

Йоана Богданова 6 г. и Калина Николаева 5 г.

Тръгнала е Дена

02.05.2020 г.

24.04.2020 г.

Камелия Василева Wracking ball

03.04.2020 г.

На 02.04.2020 предлагаме да насладим на две домашни изпълнения:

Жаклин Костадинова с “Mamma knows best”

Хорова школа “Милка Стоева” Бургас.

и Рая Паланска с нейното изпълнение на “Котешки мараш”.

Арт студио “Белия делфин” Варна

На 01.04.2020 г. ще чуем Силвия Басиле с песента “La musica non c’è” на Coez.

Арт студио “Белият делфин”.

31.03.2020 г.

Тони Радев – пиано

Ар студио “Белият делфин”.

30.02.2020 г.

Първото изпълнение е на Камелия Василева. Тя е възпитаничка на Арт студио “Белият делфин” Варна. “Сбогом мое море”.

Ирина Димитрова

Остани си в къщи с “Аз уча музика”

В периода от 20 до 29 март 2020 година сайтът предлага всеки ден по три урока от платените материали безплатно. Ще ги намерите в страницата “Безплатни уроци и ноти”. За да можете да ги ползвате и да бъдете допуснати до страницата е необходимо да имате регистрация.


На 29.03.2020 г.Последния ден от офертата за безплатни уроци ви предлагаме:
Урок 1 Знаци за алтерация
Урок 2 от Практически курс по Елементарна теория на музиката и солфеж S01 E09
Урок 3 На моста в Авиньон

На 28.03.2020 г. ви предлагаме:

Урок 1 Слогови и буквени наименования на тоновете

Урок 2 от Практически курс по Елементарна теория на музиката и солфеж S01 E08

Урок 3 Адажио Албиньони

На 27.03.2020 г. може да видите:

Урок 1 Тон, полутон.

Урок 2 от Практически курс по Елементарна теория на музиката и солфеж S01 E07Урок

3 На Елиза 1 дял

Безплатните материали за 26.03.2020 г. са:
Урок 1 Изразни средства на музиката
Урок 2 из Практически курс по Елементарна теория и Солфеж S01 E07
Урок 3 Ода на радостта

За 25.03.2020 г. сме предвидили:

Урок 1 Точката след нотата

Урок 2 из Практически курс по Елементарна теория и Солфеж S01 E06

Урок 3 Йовано Йованке

На 24.03.2020 г. Можете да гледате:

Урок 1 Тонови трайности и нотни стойности

Урок 2 из Практически курс по Елементарна теория и Солфеж S01 E 05

Урок 3 Една българска роза

На 23.03.2020 г. имате безплатен достъп до:

Урок 1 Как да четем бързо и лесно ноти

Урок 2 из Практически курс по Елементарна теория и Солфеж S01 E04

Урок 3 Македонско девойче

На 22.03. 2020 г. може да гледате:

Урок 1 Елементи на нотното писмо

Урок 2 от Практическия курс по Елементарна теория и Солфеж S01 E03

Урок 3 Я кажи ми, облаче ле бяло

Бонус: Ето и новия урок в магазина, който само днес ще бъде безплатен:

Безплатни материали достъпни на 21.03.2020 г.

Урок 1 Музикална система. Октавови групи

Урок 2 из Практически курс по Елементарна теория и Солфеж S01 E02

Урок 3 Хубава си, моя горо

На 20.03.2020 може да се запознаете със следните материали:

Урок 1 Звук, шум, тон. Свойства на тона

Урок 2 из Практически курс по Елементарна теория и Солфеж S01 E01

Урок 3 За старото приятелство

Ирина Димитрова

Блок флейтата и малкият музикант

Музикално ли е детето ни?

Ако се чудим дали детето ни е музикално и какъв инструмент да му предложим, помислете за блок флейтата. Това е най-лесният и удобен за първи стъпки в музиката инструмент. Затова в много европейски страни  като Испания, Швейцария и Германия в часовете по музика се изучава и свирене на блок флейта. Инструментът може да се предложи на деца на 4 годишна възраст и те да постигнат успехи още от първите занятия.

Какви качества развива блок флейтата.

Фактът, че е духов инструмент предполага контролирано и овладяно дишане, много полезно за развитие на детските бели дробове, за тяхното разгръщане и повишаване на обема им. Свиренето изисва правилна стойка, укрепва мускулите на тялото и по-специално гърба. Развива двигателни умения. Пълното диафрагмено дишане насища тъканите и органите с богата на кислород кръв и храни ги и изчиства пълноценно.

Редовните занятия учат на

Редовните занятия учат на организираност, дисциплина и отговорност. Тренира се съобразителност, продължително внимание, издържливост.

Какви музикални качества ще развиваме.

По отношение на музикалните качества, децата развиват музикалния и ритмичен слух. Постепенно се учат нотите и начинът им на извличане от инструмента. Започва се с детски познати песнички и леки пиески. Първо се учи един тон, обикновено се това е Сол. Свирят се песнички и леки пиески, научава се нотата Сол. Към нея се прибавя още една нота и тон, обкновено това е Ла. И така тон по тон се научават първа октава и записване на нотите на петолинието. На ко-късен етап се преминава към нотите и тоновете от втора октава. Паралелно с това върви изучаването на другите елементи на нотното писмо – размери, знаци за алтерация, динамика, темпо, щрихи и т.н.

Първият урок

Първият урок е посветен на строежа на инструмента, неговото поддържане, разглобяване и почистване. Правят първите опити за извличане на тонове. Часовете са интересни, свиренето забавлява децата и им носи много удоволствие.

Във втори клас

По-късно в първи и втори клас може да се продължи изучаването на инструмента на по-високо ниво или за започне изучаването на друг музикален инструмент, например флейта, друг духов инструмент или пиано, китара и др., като се стъпи на основите поставени от уроците по блок флейта.

30 пиеси и песни за блок флейта

“30 Пиеси и песни за блок флейта”

Сборникът „30 пиеси и песни за блок флейта“ 1 ч е школа, която започва с най-лесните и елементарни песнички и упражнения, като с всяко следващо поставя нови изиствания пред начинаещия музикант. Започва се с един тон и постепенно се увеличава диапазона, въвеждат се различни размери, диези, бемоли, ритмични групи и тоналности. Познатите мелодии и песни се свирят с удоволствие от децата.

Школата е налична в магазина на сайта.

Related: За ролята на лявата и дясната ръка при свиренето на пиано

Какво са Елементарна теория на музиката и солфеж и защо трябва да ги знаем

Ирина Димитрова

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

Концерт на лауреатите на Първия виртуален конкурс “Аз уча музика”

С голям концерт на лауреатите приключи първото издание на виртуалния конкурс „Аз уча музика“. Концертът се състоя на 03.01.2019 г. в Залата на Радио Варна. В него взеха участие наградените участници, пристигнали от различни градове на България.

Въпреки че конкурсът е виртуален, беше решено да се направи и концерт, за да могат изпълнителите да се изявят на живо пред публика.

Преди концерта посетихме „Аквариума“ в Морската градина. Там освен че гостите на Варна разглеждаха с интерес различните живи риби и експонати, се даде възможност представителите на различните школи да се запознаят, да се представят и дошлите преподаватели. На второто издание на конкурса, който ще се проведе тази година се реши да бъде посетен пранетариума.

Концертът беше много добре организиран и всички изпълнения бяха на високо ниво. Изпълненията бяха в различни категории и групи: инструменталисти, певци, автори на музика  – класика и народна музика. Предимство на конкурса е, че няма възрастови ограничения. В него могат да участват от съвсем малки деца, до хора на почтена възраст. Групите са пет, като пета група е за всички над 19 години.

Конкурсът се организира от сайта „Аз уча музика“ и Арт студио „Белият делфин“ гр. Варна с Директор госпожа Ирина Димитрова.

Конкурсът зае във времето почти половин година. Започна с подаването на заявки за първи кръг през месец юли. Одобрените кандидати за втори кръг трябваше да представят материалите си до 15.08.2019 г. След това започна оценяването, събирането на точки в интернет. Обявяването на наградените и гала концертът бяха на 30.11.2019 г.

С концертът на лауреатите се закри изданието на конкурса за 2019 година. Участници, родители и преподаватели исказаха задоволство от добрата организация, отношение и резултати от конкурса и заявиха желание да участват отново. Преподавателите пожелаха, да участват с повече участници. Исказа се и желание за включването на ансамбли и групи в конкурса.

В скоро време ще бъде готов регламентът за 2020 година, попълнен с новите категории.

Очакваме участници и публика на второто издание на конкурса.

Ирина Димитрова

1 Октомври – ден на музиката. На гости при децата в ЦДГ Пламъче

Импровизираният концерт продължи близо час.

На Денят на музиката, 01.10.2019 г. бяхме поканени да свирим и пеем в ЦДГ “Пламъче” в гр. Варна. С нас децата от Арт студио “Белият делфин” бяха и деца от Ансамбъл “Сребърни звънчета”. Поканата беше от страна на учителката по музика г-жа Първолета Иванова.

Децата от градината бяха много развълнувани, слушаха изпълненията с интерес и задаваха много въпроси както на ръководителите – г-жа Юлия Недева и г-жа Ирина Димитрова така и на самите изпълнители. Импровизираният концерт продължи близо час.

Ирина Димитрова

Гала концерт на лауреатите на Първия виртуален конкурс “Аз уча музика” 2019 г.

На 17.10.2019 г., четвъртък, от 20.00 ч ще се състои премиерното излъчване на Гала концертът на лауреатите на Първия виртуален конкурс на сайта “Аз уча музика”. Заповядайте пред компютрите и телевизорите и се насладете на чудесните изпълнения. Гледайте премиерата и коментирайте. Поканете си приятели, които също да гледат.

Ирина Димитрова

11 Издание на “Морски звездички” завърши

Разказ в снимки

Два дни продължи състезанието на музикалните таланти. 11 издание на Междуналодния конкурс „Морски звездички“ се проведе в читалище „П. Р. Славейков 1928 г“ в кв. Вл. Варненчик гр. Варна. Два дни поред малки и големи певци мереха талант и умения, затруднявайки журито и радвайки публиката.

Журито:

Надпреварата завърши с Гала концерт и награждаване, като накрая имаше и почерпка за участниците в конкурса.

Голямата награда спечели Александра Златева 4 възрастова група.

Пълния списък на наградените може да видите ТУК

Две делфинчета взеха награди.

Камелия Василева получи Втора награда във Втора възрастова група, както и специалната награда за български песни.

Никита Дянкова също се отличи, като получи втора награда в трета възрастова група.


Вокалните педагози също бяха отличени за положените усилия и за резултатите в тяхната работа.

Сцената едвам побра всичките участници в конкурса, които бяха около 90 деца.

Конкурсът:

Голямата изненада накрая беше, че самият конкурс също получи награда и символичен сертификат “НИЕ ВЯРВАМЕ ВЪВ ВАС” за Международен Конкурс За Вокално Изкуство “Морски Звездички” от името на Конкурсите за млади изпълнители / Contests for young performers по отношение прилаганата “ФОРМА НА ЯВНО ГЛАСУВАНЕ”!

Благодарим на всички организатори за добрата организация, чудесното отношение към деца, родители и педагози. Разделяме се с най-добри чувства и нямаме търпение за да дочакаме 12тото издание на конкурса.

Ирина Димитрова

“Морски звездички” 2019 – Пресконференция

Вчера, 17.09.2019 г.  от 15 часа в НЧ „П.Р.Славейков 1928“  гр. Варна се проведе Пресконференция по повод предстоящият Международен конкурс за вокално изкуство „Морски звездички“. Конференцията бе водена от Директорът на НЧ „П. Р. Славейков 1928“ гр. Варна, г-жа Мая Друмева.

Конкурсът:

Конкурсът е проява на читалището и след прекъсване по финансови причини се възобновява тази година. В интерес на истината конкурсът има много добро изградено име сред певци и вокални педагози и беше очакван с нетърпение. За щастие тази година предстои неговото провеждане, което се съпътства и с други прояви.

За участие в конкурса са заявили около 90 участника от градове от цялата старана. Има и международно участие на представители от Украйна и Румъния. Участниците са на възраст от 5 до 25 години.

Какво ново?

Директорът на конкурса г-жа Атанаска Липчева подробно обясни програмата на конкурса, новите въведения с цел децата да се чувстват по-комфортно и по-спокойни.

Участниците ще се обявяват само по име, без да се дава информация за школата и вокалния педагог, за да не се повлияе на преценката на журито, което ще оценява само конкретното представяне на певците. Ще се гласува явно в края на възрастовата група с оценки до точност от 0.25 от точките.

Морски звездички” – Партньор на “Славянски базар”

По време на конкурса ще бъдат посочени и избрани участници за конкурса „Славянски базар“ във Витебске – Беларус, партньор на „Морски звездички“. Квотата е не повече от 3 участника.

Журито:

Председател: Мими Иванова – поп певица и вокален педагог.

Членове: – Дамян Попов – поп изпълнител и автор на хитови български песни.
– Георги Янков – поп изпълнител и вокален педагог.
– Александър Андреев – председател на Съюза на артистите във Варна, носител на златна значка на кмета на Варна за принос в културното развитие на град Варна.
– Вокален педагог, избран чрез жребий в деня на конкурса, който ще се тегли от 13.15 ч.

Журиращият вокален педагог:

За да се спази безпристрастния стил на оценяване, участниците възпитаници на този вокален педагог няма да получат оценки от него, а като негова оценка ще се счита средната аритметична оценка от другите членове на журито.

Ред на изява на участниците:

Песните ще се пеят в два дни, като първият конкурсен ден участниците от всички групи и категории ще се представят с  българска песен, а втория ден – с песен по избор. Първа група ще пеят само една песен задължително детска.  Всички ще получат грамоти за участие, а за класиралите се – дипломи и награди. Най-голямата награда „Гран При“ е статуетка, анторски проект на художника Росен Германов.

Конкурсът се реализира с финансовата подкрепа на Обшина Варна чрез фонд „Култура“.

Програмата:

Откриването на конкурса е на 21.09.2019 г. от 13.30 ч. в Концертната зала на читалището, но преди това от 10 ч. ще се проведе „Сцена на нашите таланти“ пред входа, където участниците могат да се изявят.

По време на втория конкурсен ден от 9.00 ч. ще се проведе среща-дискусия с жури и вокални педагози на тема „Критерии за оценка при вокалното и сценичното изпълнение“.

На Гала концерта от 18.00 ч, ще се представят на сцената получилите първа награда, след което ще се обявят наградените. След закриването на конкурса ще има почерпка за изпълнителите.

На добър час на организаторите на конкурса, участниците и вокалните педагози.

Ирина Димитрова

За ролята на лявата и дясната ръка при свиренето на пиано

“Хей, ръчички,
хей, ги две!
Те ме слушат
най-добре!”

https://youtu.be/kCubax26a1c

В живота е трудно да се справим с една ръка.

Забелязали ли сте, че в живота с една ръка е много трудно да се справим. Не е невъзможно, но доста трудно. В същото време едната ръка не може да замести напълно другата в нейните функции. Разбира се, ако поради нещастен случай се наложи, човек може да се приспособи и с живот с една ръка. Сега обаче думата ми е не за тези случаи, а за това, че всяка ръка си има своя функция при работата на двете. Обърнете внимание: обикновено дясната ръка извършва по-точните и прецизни дейности, докато лявата ръка има поддържаща роля (не по-малко важна при това). Дясната ръка хваща, придвижва, обръща, лявата обработва фино. Правим уговорката, че това е при повечето хора, които са с дясно ръка ориентация. И така, оказва се, че двете ръце имат свои функции, своя роля в процеса на работа се допълват и подпомагат.

Как работят пръстите на ръцете?

Друга особеност на работата с ръце е това, че обикновено четирите пръста действат заедно, а палеца – отделно  и срещу тях. По този начин става възможно хващането на различни предмети и боравенето с тях.

Ръцете при свиренето на пиано.

Сега да видим как двете ръце са разпределени и си сътрудничат при свиренето на пиано.

Пианото е направено за дясно ръки хора.

Пианото е направено за хора с водеща дясна ръка. Тези, при които е водеща лявата е необходимо да се приспособят или да се откажат. Лично аз познавам колеги, които са известни и изтъкнати пианисти и независимо, че тяхната лява ръка е по-сръчната свирят също толкова хубаво и добре, колкото останалите си колеги. Това не им пречи. Даже в някои моменти им дава предимство при някои бързи пасажи в лява ръка. При тях те звучат по-сръчно, бързо, изравнено и подредено.

Самостоятелност на пръстите при свирене на музикален инструмент.

Друга особеност при свиренето на пиано и въобще на музикален инструмент е това, че пръстите действат самостоятелно и отделно един от друг. Първата трудност за човека започнал да свири е да отдели и обособи пръстите един от друг. Подобно е ползването на клавиатурата на  компютъра. Необходимо е пръстите да действат самостоятелно.

Дясната ръка.

Дясната ръка обикновено води и изтъква мелодията в произведението. Може композиторът да повери мелодия на лявата ръка, но това се случва доста рядко. Мелодията е с разнообразно движение и в различни нотни стойности. Дясната ръка се налага да бъде по-сръчна и по-силна. Може мелодията да е удвоена в октави, да е подплатена с други гласове, да е уплътнена в акорди и арпежи… Дясната ръка покрива през повечето време високите тонове, които са по-тихи и по-бедни на обертонове.

Какво са обертоновете?

Обертонове наричаме тоновете, които се образуват от трептенето на частите на струните и на инструмента. Те звучат заедно с основния тон, по-тихи са от него и го обогатяват. Колкото по-нисък е тонът, толкова повече от обертоновете му се чуват и той става по-масивен, по-богат темброво.

Самото име „обертонове“ показва, че те са над основния звучащ тон. Първите обертонове са разположени по-далеч от основния и постепенно дистанцията се скъсява, като по-високите обертонове са по-близко един до друг. Поради прага на чувствителност на човешкото ухо, което има диапазон да чува от 16 Hz до 40 000 Hz, обертоновете на по-високите тонове съществуват, но не се възприемат от ухото на човека. По тази причина високите тонове ги чуваме като темброво по-бедни. Много добре се усеща тази разлика, ако сравним един висок женски глас с един нисък мъжки глас. Мъжкият глас е много по-плътен от женския, поради това, че ние чуваме неговите обертонове по-добре и почти не чуваме обертоновете на високите гласове.

Лявата ръка.

Поради наличието на много обертонове в ниските тонове, на лявата ръка й се налага много често да свири по-тихо и по-леко от дясната, за да може да изпъкне мелодията. Повечето време лявата ръка прави съпровод на дясната. При нея се налага много често да се обособи басовата линия, която е на второ място по важност от мелодията и по тази причина тя трябва да се изтъкне, но все пак да е по-тиха от основната мелодия. Освен баса, лявата ръка свири и вътрешните гласове, които попълват хармонията, украсяват и уплътняват фактурата на произведението. Те от своя страна са най-тихи и прозрачни. Това разграничаване като динамични нюанси се пада най-често на лявата ръка. Докато дясната трябва да е по-бърза, силна и сръчна, лявата ръка е по-чувствителна по отношение на натиска и звукоизвличането от клавишите.

Взаимодействие на двете ръце.

Разбира се това разграничаване е условно. Във всеки момент в зависимост от идеята на твореца всяка ръка може да поеме от функциите на другата, да се допълват и да се сменят. Двете ръце при пианото действат като взаимно допълващи се, като един екип.

Заключение.

Друг път ще говорим за ползите от свиренето и взаимодействието на двете ръце. В тази статия се ограничихме само с ролята им при правенето на музика на най-обхватния и най-богатия на възможности музикален инструмент. Може би по-големи възможности имат само органът и оркестърът.

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

Ирина Димитрова

Как да пишем ключ сол и нотите?

Не е успял този, който не е опитал.

Здравейте приятели,

Тази статия е повече за учениците, които скоро ще пристъпят отново училищния праг и ще се отдадат на още една година учене в своя живот.

Живеем в благословено време, когато писмеността и грамотността са достъпни за всички. Какво ли е да не можеш да четеш и пишеш и да чакаш някой да прочете писмото на твоето дете, заминало в чужбина. Добре ли е, зле ли е, тъгува ли, щастливо ли е? Много въпроси вълнуват родителите, а точно сега писарят, попът или даскалът отсъстват или са заети.

Дошли са хора да купят от тебе земя или къща – подписваш с пръст или с кръст, без да знаеш, дали, това което са ти прочели е истина.

Съседът ти се сърди и отравя молба в съда. Можеш ли сам да прочетеш закона и да се ориентираш, или трябва пак някой да ти казва кое как е.

Имаш да пишеш молба до кмета – някой трябва да ти я напише. И при това във всичките случаи трябва да плащаш. Плащаш за всяка изписана от някой друг буквичка.

Ще попитате – а нямаш ли приятели? Да, приятели – много, ама и те неграмотни. В цялото село я има, я няма някой да пише. Налага се да отидеш в града и да загубиш цял ден.

Няма да говорим за хубавите книги, които нямат брой. За всеки вкус има книги. Един живот не стига на човек да прочете книгите, които са по вкуса му.

Благословено време. Имаш право и задължение да ходиш на училище. Почти всички имат достъп до образованието. Казват че е безплатно. Не е вярно. За него плащат работещите със своите данъци. Дете, това са твоите родители. От техните заплати се отделят средства, за да можеш ти да учиш, да имаш просторни и съвременни кабинети. И затова ги пази.

Спомнете си какво е било до миналия век. Повечето са били принудени да работят, за да помагат на семействата си от най-ранна възраст. И са прекарвали живота си в работа, до момента в който си отидат от този свят.

Малко се поувлякох. Думата беше за нотите и сол ключ. Често съм чувала: “Не мога да пиша сол ключ”. Ами винаги има първи път. По същата логика ти сега нямаше да вървиш, да приказваш, да се обличаш и да ядеш самостоятелно, защото, когато си се родил не си можел. Не си можел, но си опитвал. Пак и пак, докато си се научил. Вижте бебетата, падат и стават много пъти и накрая се научават да вървят. Всяко здраво бебе се научава да върви.

Хайде пак да се върнем към сол ключ. Кой може да се научи да го завърта? Този който никога не е опитвал или този, който се опитва? Познахте – за да са научиш да правиш нещо, трябва да се опитваш. Понякога става от първия път, друг път – от сто и първия опит. Но става, само ако се опитваш.

Едисон опитал само 10 000 пъти, докато открие от какъв материал да бъде жичката на крушката. Ами ако се беше отказал, ние на тъмно ли щяхме да седим всяка вечер? Браво на него!

Та за сол ключ… Предлагам ви едно клипче, което показва как се пише този знак. Когато започне учебната година и вие имате музика, ще можете да се похвалите, колко хубаво го изписвате. А ще знаете и как се пишат нотите за радост на госпожата и за завист на съучениците ви.

Ето и клипчето:

Ама нещо не мога да се спра. С риск някой да каже, че нещо странно съм яла или пила ще се изкажа. В последно време ме гложди една мисъл, която няма нищо общо със сол ключ, но аз искам да я споделя.

“Горките бедни българи!”, постоянно се оплакват колко било зле тук и колко било добре оттатък. Оплакват се, а те всичките нахранени, та и малко отгоре, децата им нахранени, та и малко отгоре (познах по вида им). Оплакват се, а в семейството имат по две, три коли. Имат апартаменти (къщи), вили, родители на село, които допълнително помагат. Децата им се изучават успешно. Който иска може да вземе висше образование. Имаме достъпен транспорт до всяка точка на Родината, имаме приятели, имаме отпуски, болнични, лекари, учители, телевизори, компютри, интернет (и то много бърз). Умеем да се веселим, умеем да обичаме, знаем да уважаваме.

И в същото време – масово народът се оплаква, следи къде има нередности, къде още какво трябва да се направи, ама не за да стане, а за да бъде показано като някакъв порок. Станахме доносническа държава.

Не може ли да се огледаме – колко много приятели готови да ни помогнат имаме, колко са добри нашите деца, нашите родители. Милиони карат колите си възпитано и спазват правилника, милиони стават сутрин, приготвят се и отиват на работа да печелят с честен труд. Милиони деца стават рано и отиват или на градина или на училище. Казваме си “Добър ден”, усмихваме се. Ами това е супер!

Вижте колко е красива зората, цветята, дърветата, децата, любимите хора. А нередностите – те ще се оправят. Нали знаете – това което наблюдаваме расте. Наблюдаваме неприятностите и те растат. Наблюдаваме красивото и то расте. Мисля, че не е мястото по новините да ни се показват дупките по улиците. Пратете вест на този, който се занимава с оправянето на дупки. Кой кого убил! Наистина жалко, но това е работа на криминална полиция, а не на журналистите да правят психологически портрети и да ни занимават цяла седмица. Едно време имаше криминална хроника всеки ден в полунощ, когато децата спят. Който иска да гледа ужасии – може. А в средствата за масова информация нека покажат – кой е открил нещо, кой е помогнал но другите, кой е построил чешма, за да могат хора и животни да утолят жаждата си, направил мост ей така от желание и добро сърце, кой помогнал на стари хора – и други ще го последват. На какво учим сега децата си – катастрофата, убийството, кражбата е нещо редно, защото за това се говори всеки ден и всички го правят. Вие крадете ли, убивате ли, блъскате ли се, унижавате ли другите? А защо допускате децата да мислят така. И вие влизате в числото на лошите – щом всички са лоши.

Ами извинявайте, но мисля, че е време да се вземем в ръце и да продължим напред. Огледайте се, става все по-добре. И се опитайте с този сол ключ, от който тръгна всичко това.

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

Ирина Димитрова

Приказка за двете зайчета

Музикална приказка

Здравейте малки и големи деца. Днес ще ви разкажа приказка за двете зайчета. Нека да ги наречем Едното зайче и Другото зайче. Те бяха толкова малки, че за първи път излизаха от заешките дупки да видят белия свят. Едното зайче излезе. В първия момент слънцето го заслепи и то си каза: „А, ами аз не мога да виждам!“, но след малко очичките му свикнаха. То видя една цвете, помириса го, видя една буболечка, тръгна след нея и по едно време, какво да видиш? Нещо сивичко, розовичко отпред  с две дълги уши седи пред него. Толкова се стресна Едното зайче, че запя:

„Аз съм Зайко Байко.“

Отсреща Другото зайче, защото това беше Другото зайче му отговори също с песен:

„Зайко съм и аз.“

Едното зайче попита:

„Можеш ли да скачаш тъй?“ и подскочи. В отговор Другото зайче започна да скача и скочи пет пъти:
„Скок, скок, скок, скок, скок.“

Успокоени,че няма нищо страшно, двете зайчета започнаха да се смеят, да подскачат и да пея заедно:
„Ний сме Зайци Байци,

Зайчета добри.

Можем ний да скачаме.

Скок      скок, раз – два – три.“

Питате откъде знам? Ами аз бях там. Бях легнала на тревата и гледах облаците, когато  забелязах, че нещо се движи край мен и докато видя, че има Едно зайче и Друго зайче, бях свидетел на техния разговор-песен:
„Аз съм Зайко Байко.

Зайче съм и аз.

Можеш ли да скачаш тъй?

Скок, скок, скок, скок, скок.

Ний сме Зайци Байци.

Зайчета добри.

Можем ний да скачаме.

Скок, скок, раз – два – три.“

Почаках зайчетата да се наиграят и с нетърпение се върнах в къщи, за да запиша тяхната песен:

„Аз съм Зайко Байко.

Зайче съм и аз.

Можеш ли да скачаш тъй?

Скок, скок, скок, скок, скок.

Ний сме Зайци Байци,

Зайчета добри.

Можем ний да скачаме.

Скок, скок, раз – два – три.”

Запомни ли тяхната песен. Може да я пееш. А можеш да я пееш и да я свириш. Ето линк, от който можеш да изтеглиш нотите на песента:

Ирина Димитрова

Репортаж от едно посещение на хотел “Астера” Златни пясъци – Варна

Здравейте приятели,

Искам да ви разкажа за нашето участие в спа хотел „Астера“ на Златни пясъци.

Хотелът се намира

На първа линия до морето и в момента е пълен с гости. Ние пяхме край басейна и получихме бурни овации от летовниците, дошли от различни страни да се порадват на Черно море, Златни пясъци и да си починат.

Участниците:

В концерта участваха Камелия, Христина, Рюгзан, а имаше и един дебютант – Калоян.

Проблемите с техниката не ни плашат!

Понеже в началото имаше проблем с техниката, песните необяснимо защо отказваха да влязат в компютъра на озвучителите, забравихме да се почерпим със сладолед. Но тъй като имаме покана за ново участие, следващият път ще си наваксаме.

А накрая какво?

Накрая аниматорите закриха с традиционния общ танц, в който и Ками се престраши да участва.

Ирина Димитрова

Какво са Елементарна теория на музиката и солфеж и защо трябва да ги знаем

Какво са Елементарна теория на музиката и солфеж и защо трябва да ги знаем

Какво е Елементарна теория на музиката? И колко е елементарна?

elementarna teoria muzika

Много често хората си мислят, че се казва Елементарна теория, защото е проста и лесна. Всъщност нарича се Елементарна теория, защото се състои от елементи. Това е науката за всички елементи на нотното писмо. Това е алфата и омегата на нотната писменост. Трябва да знаете, че всяка точка, запетая, чертичка и цифра, буква и нота имат значение. Нищо не се изписва по нотния текст ей така, за красота. Нотното писмо е много точно. Толкова точно, че знаейки Елементарната теория човек може да запише абсолютно всяка музика, която звучи в главата му, както и да прочете абсолютно всеки нотен текст и да го изсвири или изпее. Затова всеки, който иска да свири или пее, независимо дали като хоби или като професия трябва да започне и с Елементарната теория. Някои хора знаят езици, без да могат да пишат. Казваме за тях, че са неграмотни. Това може да не е чужд език, може да е твоя роден език. Не можеш ли да пишеш и четеш – ти си тотално неграмотен. Има хора, които могат да повторят всяка чута музика тон по тон. Не могат ли да четат и пишат ноти те също са неграмотни по отношение на музиката. Не казвам че не са музикални, казвам, че са неграмотни. Има даже цели такива оркестри. Свирят и то много добре. Но в последните години, а това са потомствени оркестри, техните деца учат музика в държавните училища по изкуствата и стават грамотни музиканти.

А какво е солфеж?

Солфеж

Сега да кажем за солфежа. Какво е солфеж? Това е практическата страна на елементарната теория. Докато тя дава правилата и принципите, солфежът е практиката. Нали никой не учи какво е подлог, сказуемо, допълнение без да прилага знанията си, без да чете и пише. Солфежът е пеене по ноти, правене на музикални диктовки, чуване и отгатване на размери, тоналности, интервали, акорди и тяхното записване като нотен текст. Всичко това иска години работа.

Колко време е необходимо, за да научим нотописа?

Малките деца се учат да четат и пишат, но да четат с разбиране успяват едва в четвърти и пети клас. А има някои, които успяват да добият тези умения и по-късно. Не защото не са умни, а защото всеки си има своите етапи и темпове на развитие. По същия начин, децата се учат да четат по ноти, но истински стават нотно грамотни след 10 – 12 години. Толкова време е необходимо, за да може да се справи човек с всеки нотен текст и да може да свири и пее всички видове произведения.

музикална система октавови групи

Всъщност за любителско музициране на едно сравнително добро равнище стигат 5 – 6 години редовно обучение.

И все пак трябват ли ни Елементарна теория и солфеж?

Определено да. Елементарната теория и солфежът се явяват абсолютно необходими за всеки, който иска както се казва да се „занимава“ или да работи музика.

Related: Курс по Елементарна теория на музиката Видеоуроци 1 част

Related: Курс по Елементарна теория на музиката Видеоуроци 2 част

Ирина Димитрова

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

3 видео-уроци за Интервали

Излезе и третия, последен видео-урок за интервалите. В трите клипа може да проследите всички аспекти на теорията за интервалите:

  1. Какво е интервал?
  2. Какви са интервалите според начина на прозвучаване?
  3. Как се наричат тоновете на интервала?
  4. Какви са интервалите според количествената им характеристика и как се определят?
  5. Какви мога да бъдат интервалите според качествената им характеристика?
  6. Кои интервали имат собствени имена?
  7. Обръщение на интервалите?
  8. Какъв е новият интервал, получен при обръщението като количествена и качествена характеристика?
  9. Видове хармонични интервали според характера им. Какво е консонас и какво дисонанс?
  10. Колко вида са консонансите и дисонансите?
  11. Кои интервали са енхармонични?
  12. Кои интервали са диатонични и кои хроматични?
интервали

Така събрана в три клипа, информацията за интервалите става по-лесно разбираема и усвояема за учащите се музиканти.

С теорията за интервалите трябва да са наясно ученици музиканти, практикуващи музиканти, учители и кандидати за училища по изкуствата и Консерватория.

Ирина Димитрова

Related: Курс по Елементарна теория на музиката Видеоуроци 2 част

Related: Курс по Елементарна теория на музиката Видеоуроци 1 част

Виртуален музикален конкурс

На 15.07.2019 стартира подаването на заявки за Първия виртуален музикален конкурс организиран от сайта за музика: Аз уча музика. Крайният срок изтича на 31.07.2019 г.

Ванеса Христова

Кои са особеностите на конкурса?

Едната е, че няма ограничения за възрастта на участниците. Може да се кандидатира всеки, който изпрати заявка, плати символичната такса от 5 лв. и изпрати линк към запис на свое изпълнение.

Категориите са 5 за изпълнители:

  • Поп и джаз пеене
  • Класическо пеене
  • Народно пеене
  • Инструментална музика – класика
  • Инструментална музика – народна

и 2 за автори:

  • Композиция на инструментално произведение
  • Композиция на песен

Кандидатстването става чрез изпращане на демо запис от концерт, конкурс или направен специално за целта, като записите не трябва да бъдат обработвани. За композиторите – демо на песента.

Първият тур е закрит. След заседание и обсъждане конкурентите се допускат до втори кръг , като списъкът ще бъде изнесен на страницата на сайта. След това кандидатите изпращат второто си изпълнение, а ако желаят може да изпратят две нови изпълнения.

Авторите участват с едно произведение, което ако е допуснато до втори кръг, продължава надпреварата.

Материалите ще бъдат качени в You Tube и ще набират точки и ще се състезават чрез гледане, коментиране и харесване.

Всички подробности, условия, срокове за заявки и отделните турове може да видите на страницата на сайта, определена за Виртуалния конкурс.

Местата са ограничени. При запълване на бройките, спира приемането на заявки, независимо, дали срокът е изтекъл.

И още едно пояснение. При желание, участник в конкурса може да се състезава в по-висока възрастова група.

Ирина Димитрова

По колко пъти на ден се разпяваме? Из Ръководство за звезди

Понякога разпяването и упражненията за гласа са по-важни от работата по песните.

Знаете ли по колко пъти на ден трябва да се разпяват певците? Много интересно, дали е като яденето – сутринта, на обяд и на вечеря?

Защо трябва да се разпяваме?

Нека да поговорим за това, защо въобще се разпяваме. Защо трябва да губим толкова време всеки ден. Не е ли по-добре направо да започнем да репетираме песните?

Оказва се, че разпяването има няколко функции.

Всички са убедени, че един спортист преди тренировка или преди да излезе на терена по време на мач трябва да загрее, за да затопли и разтегли мускулите и ставите и да се предпази от травми при натоварването. Но доста хора си задават въпроса защо е необходимо да се разпяваме поради слабото познаване на тази материя. Докато по отношение на спортистите нещата са доста по-ясни.

Разпяване
Разпяването е много важно.

И така: разпяването има  няколко функции:

  1. Затопля и отпуска гласовия апарат, като го подготвя за натоварване при изработването на песенния материал – песни, арии и др.
  2. „Протяга“ нагоре и надолу гласа, като след време прибавя тонове към диапазона. Това прибавяне при децата е 1 – 2 тона на година, докато при възрастните се поддържа големината на достигнатия диапазон.
  3. Изравнява темброво гласа. Прави по-незабележим прехода между отделните регистри, укрепва преходните тонове и те стават по-стабилни и по-лесни за изпяване. След време преходните тонове стават незабележими за публиката, въпреки, че певецът винаги ще ги усеща.
  4. При разпяването се преодоляват проблеми на интонацията, ритмиката и дикцията. Много често трудните места се изработват като упражнения за разпяване в удобен регистър за певеца и в бавно темпо.

А сега да отговорим и на поставения в началото въпрос.

По колко пъти на ден се разпяваме?

Отговорът е 1 път. Сега ще обясня защо.

Когато се събудим от сън, постепенно тялото също се събужда и приготвя за активна дейност. Нашият глас обаче, иска малко повече време.  При децата и жените с високи гласове, събуждането на гласа става след 1 час и половина. При мъжете и ниските гласове, този интервал може да достигне до 2 часа и половина. Затова опитните певци знаят, че ако имат например запис в студио в 8 часа сутринта, трябва да станат в тъмни зори, за да дадат възможност на гласа да се събуди. Ето защо музикантите знаят и насрочват всички певчески дейности обикновено не по-рано от 9 часа сутринта.

След като гласът се събуди, той е готов за разпяване. Разпяваме се и това е достатъчно за целия ден, до следващото лягане и заспиване. Ако решим да си починем например наобяд, след като се събудим процедурата по събуждането на гласа и неговото разпяване е необходимо да се повори, ако ни се налага да излезем на сцена.

Може ли да се разпяваме повече от един път?

Ако сме се разпяли сутринта и ще пеем по-късно през деня, например надвечер или вечерта, може да се разпеем още веднъж за наше успокоение. Но по начало разпяването е един път дневно.

Упражнения за разпяване.

Упражненията за разпяване са много и разнообразни. От упражнения на един тон, до такива, обхващащи повече от една октава. Това може да са упражнения за дишането, за интонация, за ритмика. Всеки вокален педагог сам може да измисли стотици упражнения за своите ученици, в зависимост от потребностите на обучението и от особеностите на всеки певец. Това може да са постепенни упражнения, както и със скокове. Много  често педагозите си помагат един друг с упражнения и похвати за разпяване.

А как се разпяват звездите? И дали се разпяват въобще?

Как се разпяват звездите, например Кристина Агилера или Уитни Хюстън? Разбира се, че се разпяват и то най-старателно и доста продължително, за да подготвят гласовете си. Те са майстори в подготовката на гласа за сцената. Техните упражнения също са стотици, но аз ще ви подскажа две.

  1. Разпяване с бръмчене. Бръмченето разтърсва гласовия апарат и го поставя много бързо в звучаща позиция. То „напасва“ всички органи, разтърсва ги и гласът започва да звучи съвсем различно – по-топло и силно.
  2. Разпяване с глисандо. Глисандо наричаме бързото изреждане на тонове нагоре или надолу. Глисандото е от най-ниските до най-високите тонове на гласа нагоре и надолу в бързо темпо. Упражнението започва от най-ниските тонове, които може да достигне певеца, издига се до най-високите, като накрай се превръща във вик и се спуска по обратния път до най-ниските тонове. Това изравнява много добре целия диапазон и укрепва преходните тонове.
Диапазон и регистри

Диапазон на гласа.

Всички тонове, които може да изпее певеца правят неговия диапазон. Най-големият диапазон е три октави.

Регистри на гласа.

Всеки глас се дели на три регистъра. Някои вокални педагози делят мъжките ниски гласове на два регистъра – нисък и висок. Регистрите имат различен тембър и между всяка двойка от регистрите има по един преходен тон. Този тон е нестабилен, различен, труден за изпяване. По-нестабилен и различим е тонът между среден и висок регистър. Много често начинаещите певци смятат, че това е предела на гласа им. Опитния педагог успява да покаже, че след този тон има още много други, които могат да се използват. С времето и с упорити занимания преходните тонове се изравняват и стават незабележими, изравняват се тембрите на регистрите, но преходните тонове винаги остават мястото, което певецът усеща като по-уязвимо.

Значение на разпяването.

Разпяването е много важна част от певческата работа. То не трябва да се пренебрегва и да се прави всеки ден от 10 минути до половин час. Понякога разпяването и упражненията за гласа са по-важни от работата по песните.

Ирина Димитрова

Беше ли тази статия полезна за вас?

Зареждане ... Зареждане ...

2 нови награди за делфинчетата

Завърши 13 тото издание на Националния конкурс “Морско конче”. Той се проведе за първи път на сцената на наскоро ремонтираното “Морско казино” една от емблематичните сгради на град Варна.

Деца от Арт студио “Белият делфин” участваха в конкурса и завоюваха две награди. Участваха 120 индивидуални изпълнители, 11 ансамбли и 5 вокални групи. Нивото на конкурса беше доста високо, като се има предвид, че той е един от малкото конкурси в програмата на Министерството на курлтурата, който осигурява стипендии за лауреатите.

Камелия Василева се състезава във втора група, която беше със 43 участника. От тях за втори тур се класираха 15.

Камелия спечели Специалната награда на Детското жури и един нов приятел, който виждате на снимката.

Деница Тодева се състезава в Първа възрастова група и спечели Поощрение. Тя се обучава в студиото съвсем отскоро, но показва бързи и добри резултати.

Очакваме от талантливите деца още нови творчески успехи.

Ирина Димитрова