Здравейте приятели,
Знаете ли защо трябва да свирим всеки ден?
Обикновено ученикът изсвирва упражнението си два три пъти и решава, че вече го е разбрал и е готов да мине на следващото. Този начин на учене има само едно предимство – ако свирите по ноти, ще се научите да четете по-бързо ноти. Такова качество е много ценено, когато става въпрос за професионални музиканти. На тях им се налага доста често да свирят на „Прима виста“ (от пръв поглед), особено ако са корепетитори. Идва нов изпълнител от друг град или държава и след два дни има концерт, на който корепетиторът ще акомпанира на пианото. Няма време за разучаване на произведението, научаване наизуст. Той след два дни трябва да е готов за сценична изява. И това се случва доста често. Това го могат добрите професионалисти. Те са свирили години наред и всякакви похвати са им известни. Ще ви дам примар с добрия артист. Нали никой не мисли, че той се е научил да чете преди няколко дни!!! Значи ние четем цял живот. Започваме от първи клас, някои даже по-рано и цял живот четем. Но колко от вас биха били готови да излязат на сцената и да прочетат текст, който им е бил даден предния ден. А представете си това да са ноти.
Всекидневните упражнения.
Когато станахте ученици всеки ден четяхте и решавахте задачи. Колко време беше необходимо, за да се научите да четете гладко? Обикновено децата се научават да четат с разбиране към края на четвърти клас. Затова в пети клас имат толкова разказвателни предмети наведнъж. Но те все още не могат да четат гладко. За такова четене ще говорим към 7 – 8 клас. Значи 8 години!!! Да попитам за математиката – не е ли същото. За да решавате бързо и лесно задачи, вие сте решавали години наред едни и същи задачи.
Сега ще задам още един въпрос Защо не ядете веднъж в седмицата? Сядате и изяждате количеството за седмицата на едно хранене. Даже ще се нахраните с много по-малко.
Когато искате да направите мускулесто тяло и да го оформите по ваш вкус, колко пъти ходите във фитнеса? Веднъж на три месеца ли? Какво ще стане в този случай. Отивате веднъж на три месеца, стоите малко повечко, например 3 часа. Какъв ще е резултата? Ще направите плочки и мускули? Не, ще си навлечете неприятна мускулна треска, която ще ви тормози няколко дни, но друг ефект няма да има. Всичко изисква постоянство и време. Едно пиленце се излюпва за 21 дни. Ако бързате и счупите черупката преди това, няма да има пиленце, то няма да е готово.
Вземете художествената гимнастика. Знаете ли, че тези момичета стоят по 8 часа в залата и тренират усилено 6 месеца подред, за да излязат и да изиграят няколко съчетания по 3 минути? Ще кажете, че те са тренирани. Да тренирали са години наред, ден след ден, месец след месец.
Платете цената.
За да постигнем каквото и да е, се налага да платим съответната цена. Дали ще се лишим от едно нещо, за да постигнем друго или ще го купим с пари, винаги, всяко нещо има цена.
Такова е положението и със свиренето, пеенето, говоренето пред публика и всякакви други изяви. За да можете да свирите добре е необходимо освен на ниво мозък, всяко движение да е отработено, да е запаметено на подсъзнателно ниво. По-късно при други упражнения, това, което си научил ще ти помогне и ще трябва да учиш по-малко.
Например моя ученичка Ками, когато беше в шести клас ѝ беше много трудно да изпее една дума, не помня коя, с три съгласни една след друга, като сричката завършваше на гласна. Цял час упражнявахме по различни начини думата. Накрая детето се разплака, утешавахме се, работихме друго. Но тъй като тя е много упорита, другия час дойде с готова изработена дума. Сега тя е 10 ти клас. Мислите ли, че има проблеми с такива думи? Няма. Достатъчно е да ги повтори 2 – 3 пъти и готово. Тя има готов шаблон, който да приложи.
Инструменталистите имат етюди. Аз им казвам гимнастика за пръсти. Взема се един пасаж – гама, арпежи, акорди или нещо друго, което се среща често в художествената музика и от него се конструира цяло упражнение. Целта е този елемент да се усвои в различни позиции, с различни пръсти и когато се срещне в по-голяма творба, например соната или концерт, просто да се монтира на съответното място и да се продължи.
Изразителна, художестена музика
След като се разчете пиесата, тя се изработва изразително. Свиренето и пеенето не е просто поредица от музикални тонове. Ако беше така, то роботите щяха да правят най-хубавата музика, защото те, за разлика от хората никога не бъркат. Но не е така. Защото човекът умее така да изсвири или изпее музиката, че да ѝ даде душа. А това става когато се изработи художествено. Да се обединят тоновете във фрази и изречения. Да, в музиката говорим за музикални изречения. Тези изречения трябва да са част от цялостния музикален текст. Тогава музиката говори директно на подсъзнанието и внушава идеи и чувства. Всеки, щом чуе една музика може да каже какво настроение му внушава. Не може да обясни защо е така, но веднага чувства. Още от детската градина децата определят каква е музиката – весела или тъжна.
Колко време ми трябва, за да се науча да свиря
За да изсвирите нещо ви е необходим един час по музика. За духовите и струнните инструменти е по-трудно, защото първо трябва да се научите да правите звук, да звукоизвличате. Но на пианото или китарата, още първия час ще можете да изсвирите нещо, макар и съвсем елементарно. Но това не е достатъчно.
Длъжна съм да ви предупредя, че първият месец е най-трудно. През това време ученикът се нагажда към инструмента и инструмента се нагажда към него. Следват първите три месеца. Те са следващите по трудност. Ако издържите първата година, то тогава започвате да свирите малко по-разгърнати, по-големи, по-интересни неща. И след като сте свирили 3 години, вече може да се каже, че вие свирите на определен инструмент. Същото е с пеенето. Може да се каже, че сте овладял някаква степен в певческото изкуство, когато сте пяли поне 3 години. След третата година започва да се гради професионализма.
За да станете професионалист са ви необходими около 20 години учене.
Помните ли Орфей също е бил 20 години ученик в египетските пирамиди, след като вече е бил жрец. Мойсей 40 години прекарва като син на фараона, обучен за жрец, след това 40 години е в пустинята и чак след това повежда народа. Виждате, че обучението иска време.
Учиш математика в училище, в университета и чак тогава ставаш учител-професионалист.
По колко да свирим всеки ден
Да се върнем на нашата задача – свиренето всеки ден. Свирим всеки ден, като повтаряме едно и също упражнение. Днес ще работим едно или две произведения. Свирим ги, повтаряме, ако са ни казали работим тези части, които ни е посочил учителя. Останалите ги изсвирваме по 3 пъти. Първия път си ги припомняме, втория път ги свирим, третия път надграждаме за днес. Тях ги работим другия ден, като това, което сме правили днес, ще го свирим по-малко.
Колко да повтаряме? Мозъкът може да помни и да внимава за 5 + 2 неща. Може би по тази причина 7 повторения са необходими, за да има някакъв резултат. Ако искате да напреднете по-бързо вземете цифрата 21. Това е 7 х 3 пъти. Тогава резултатът е още по-виден.
Значи днес ще свирите едно или две неща по 21 пъти, а останалите по 3 пъти.
Колко пъти е необходимо да имаме урок в седмицата? Всеки ден. Много ученици от музикалните училища, за да имат добър резултат си вземат титори. Тъй като по програма имат само 2 часа седмично специален предмет, през другото време работят с друг частен учител, за да могат да насмогнат на високите изисквания и да свирят правилно. Не всеки обаче има финансовата възможност да работи с частен учител всеки ден. За любителите много добър вариант е 2 пъти седмично урок по инструмента или по пеене и 2 часа солфеж. През останалото време ученикът работи сам, прилежно, всеки ден така, все едно, че учителят е при него. Добър вариант е и 3 часа седмично урок по пеене или инструмент и 2 часа солфеж. Много хора ме питат какво е солфеж. Думата в България не е много позната. Това са часове по четене, пеене на ноти, запознаване с нотното писмо. Трябва да знаете, че всяка точка, чертичка по нотите, освен ако не е печатна грешка, има значение за изпълнението. Всеки знак по, над и под петолинието не е случайно там и казва нещо. Няма нито едно означение, което да няма съответния термин и определение.
Това е, ако искате да напреднете, сядайте прилежно и работете всеки ден.
В школата на Аз уча музика може да се запишете за следните предмети:
• Пеене
• Пиано
• Китара
• Солфеж и теория на музиката
• Сценично поведение и майсторство
• Блокфлейта
• Акордеон
• Хармония
• Дирижиране
Може да работите над себе си с ментор Личностно развитие за премахване на страхове, блокажи, спиране на повтарящи се сценарии, изява на сцена пред публика, развитие на качества, планиране на успех в различни дейности, бизнес и други.
Часовете са индивидуални и групови. Организират се курсове по изброените предмети. Обучението е онлайн. Някои от индивидуалните часове може да се вземат на място.